Ar kooperatīvās sabiedrības valdes priekšsēdētāju var neslēgt darba līgumu

J
jautā:
04. septembrī, 2018
Irina

Vai garāžu kooperatīva priekšsēdētājai obligāti jāslēdz darba līgums? Vai viņa var veikt kooperatīva darbus (grāmatvedību) brīvprātīgi par “paldies” vai par viņas personīgās automašīnas apkalpošanu?

A
atbild:
16. oktobrī, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ar garāžu kooperatīvās sabiedrības valdes priekšsēdētāju var neslēgt darba līgumu, jo tas ir vēlēts amats.

Valdes locekļa amata pienākumus var pildīt arī bez  atlīdzības, bet saskaņā ar Kooperatīvo sabiedrību likuma 39. panta 1. daļas 1. punktu atlīdzību  par valdes, padomes vai revīzijas komisijas locekļa pienākumu pildīšanu var noteikt ar kooperatīvās sabiedrības biedru kopsapulces lēmumu.  Šādā gadījumā arī netiks dibinātas darba attiecības, bet atlīdzības izmaksas pamats būs attiecīgais kooperatīvās sabiedrības biedru kopsapulces lēmums.

Likumā “Par grāmatvedību” noteikts: par grāmatvedības kārtošanu un visu saimnieciskos darījumus apliecinošo dokumentu oriģinālu, kopiju vai datu attēlu saglabāšanu ir atbildīgs uzņēmuma vadītājs.

Šī likuma izpratnē uzņēmuma vadītājs kooperatīvajā sabiedrībā ir valde vai persona, kura pilda tās funkcijas sabiedrības statūtos noteiktajā kārtībā.

Grāmatvedību kārto grāmatvedības jautājumos kompetenta persona – grāmatvedis vai ārpakalpojumu grāmatvedis, ar kuru uzņēmuma vadītājs noslēdzis attiecīgu rakstveida līgumu, kurā noteikti šīs personas pienākumi, tiesības un atbildība grāmatvedības kārtošanas jautājumos.

Likumā arī noteikts, kādos gadījumos uzņēmuma vadītājs pats var kārtot grāmatvedību. Proti, ja ir:

  • individuālā uzņēmuma, zemnieka vai zvejnieka saimniecības īpašnieks;
  • fiziskā persona, kura veic saimniecisko darbību;
  • individuālais komersants;

kapitālsabiedrības vienīgais valdes loceklis, kurš ir kapitālsabiedrības vienīgais dalībnieks.