Kādas izmaksas un laika patēriņu prasīs mantojuma saņemšana

J
jautā:
02. septembrī, 2018
Jelizaveta

Kādas man būtu izmaksas, saņemot mantojumā pēc testamenta/līguma dzīvokli pie sekojošiem nosacījumiem:

  • dzīvokļa kadastrālā vērtība ir 17 228 EUR;
  • neesmu radniecībā ar testatoru.

Cik ilgs laiks paiet, līdz es iegūstu savā īpašumā dzīvokli?

A
atbild:
18. oktobrī, 2018
Latvijas notārs
Sandra Jakušenoka, zvērināta notāre

Vispirms jāuzsver, ka, neredzot visus lietas materiālus, izdevumus var aprēķināt tikai aptuveni un ar pieņēmumiem. Iespējams, mantojuma lietā nosūtāmi paziņojumi arī citiem iespējamiem mantiniekiem, pieprasījumi dažādām iestādēm, kā arī taisāmas dokumentu kopijas utt.

Konkrētajā gadījumā izmaksu aplēses varētu būt šādas:

  • mantojuma lietas uzsākšana – ap 80 EUR;
  • testamenta nolasīšana – ap 43 EUR;
  • Ja mantojuma apliecībā norādīta minētā kadastra vērtība 17 228 EUR, tad:
    • mantojuma apliecības izdošana (testamenta atzīšana par stājušos likumīgā spēkā) – ap 1650 EUR,
    • valsts nodeva zemesgrāmatā – 1292,10 EUR,
    • kancelejas nodeva 14,23 EUR par mantinieka īpašuma tiesības nostiprināšanu,
    • kancelejas nodeva 7,11 EUR par zemesgrāmatu apliecības izdošanu.

Minimālais laiks, kādā iespējams pārreģistrēt īpašuma tiesības uz dzīvokļa īpašumu, ir aptuveno četri mēneši: minimālais sludinājuma termiņš oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” – 3 mēneši, mantojuma apliecību var izdot pēc izsludinātā termiņa + 7 darba dienas, bet mantinieka īpašuma tiesības nostiprināšanai zemesgrāmatā nepieciešamas desmit dienas. Atsevišķos gadījumos zemesgrāmatas tiesnesis lēmuma pieņemšanas termiņu var pagarināt par mēnesi.

Jāņem vērā, ka notārs var noteikt garāku termiņu nekā trīs mēneši mantojuma pieņemšanai, ja no lietas materiāliem redzams, ka mantojuma lietā ir neatņemamās daļas tiesīgie vai citi iespējamie mantinieki, vai taisīti vairāki testamenti un iecelti vairāki mantinieki, vai ir kādi citi apstākļi.