Ja uz zemes reģistrēta citai personai piederoša ēka

J
jautā:
22. augustā, 2018
Andris.

Vietnē “kadastrs.lv” konstatēju, ka uz manā īpašumā esošas zemes ir reģistrēta citai personai piederoša ēka. Ēka bija uzbūvēta nelikumīgi padomju laikā. Uz mana zemes īpašuma reģistrācijas brīdi 1996. gadā ēkai nebija nekādas dokumentācijas, un izsniegtajā zemesgrāmatas apliecībā neparādās arī atzīmēs par apgrūtinājumiem informācija par šādu ēku. 2006. gadā man tika izsniegta jauna zemesgrāmatas apliecība sakarā ar izmaiņām īpašumā, arī šajā apliecībā nav norādīta citai personai piederoša ēka. Uz manu jautājumu, uz kāda pamata Valsts zemes dienests ir reģistrējis šo ēku uz manas zemes bez manas piekrišanas, saņēmu atbildi, ka būve reģistrēta nekustamā īpašuma ar kadastra numuru xxxxxxxxxxx sastāvā, bet jau vēsturiski tā fiziski atrodas uz zemes vienības ar kadastra apzīmējumu xxxxxxxxxxy, jo jau 1999. gadā tai veikta nepilnā tehniskā inventarizācija.

Vai VZD bija tiesīgs būtībā legalizēt šo nelikumīgo būvi manā īpašumā, atsaucoties uz nepilnīgu tehnisko inventarizāciju 1999. gadā? Vai var veikt tehnisko inventarizāciju nelikumīgi būvētai ēkai uz cita īpašnieka zemes?

1997. gadā ēkas īpašniekam biju nosūtījis ierakstītu vēstuli ar aicinājumu nelikumīgo ēku nojaukt.

A
atbild:
19. oktobrī, 2018

Būvju nepilnu tehnisko inventarizāciju veica atbilstoši Valsts zemes dienesta 1999. gada 14. aprīļa rīkojumam Nr. 107 “Par būves nepilnas tehniskās inventarizācijas instrukciju”, kas noteica, ka būves nepilna tehniskā inventarizācija tiek veikta par valsts budžeta līdzekļiem. Būves nepilnas tehniskās inventarizācijas mērķis bija nodrošināt pamatdatus par būvēm konkrētā zemes gabalā, kas nepieciešami būvju kadastrālai masveida vērtēšanai atbilstoši likumam “Par nekustamā īpašuma nodokli”, būves tehnisko inventarizāciju veica gan jaunbūvēm, gan nepabeigtas celtniecības objektiem. Dienests, veicot būvju nepilnu tehnisko inventarizāciju, nav legalizējis nelikumīgu būvi, jo būves nepilnā tehniskajā inventarizācijā iegūtie dati nevar tikt izmantoti īpašuma tiesību reģistrācijai zemesgrāmatu nodaļā.

Gadījumos, ja ēka ir nelikumīgi uzbūvēta, turklāt uz citai personai piederošas zemes, tās ir divu personu civiltiesiskas attiecības, kas risināmas sarunu vai tiesas ceļā. Nelikumīgi būvēta ēka pēc būtības ir konkrētās pašvaldības būvvaldes kompetence.

Lai kadastra informācijas sistēmā reģistrētu apgrūtinājumu “citai personai piederoša būve”, personai ir jāvēršas pie kadastrālajā uzmērīšanā sertificētas personas, lai tā izgatavotu apgrūtinājumu plānu, un atbilstoši iesniegtajam apgrūtinājumu plānam kadastra informācijas sistēmā tiks reģistrēts apgrūtinājums.