E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 15126
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Vai automašīnu fotografēšana ir datu aizsardzības pārkāpums

J
jautā:
22. augustā, 2018
Jānis

Manā nekustamajā īpašumā, kur notiek derīgo izrakteņu ieguve, veicot izvestās kravas uzskaiti, fotografēju kravas mašīnu numurus. Vai tas ir datu aizsardzības pārkāpums?

A
atbild:
26. oktobrī, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Uz šo jautājumu nevar viennozīmīgi atbildēt, jo no situācijas apraksta netop skaidrs, vai šajā gadījumā vispār tiek apstrādāti personas dati un līdz ar to – vai ir piemērojamas datu aizsardzības prasības.

2018. gada 25. maijā visā Eiropas Savienībā sāka piemērot Vispārīgo datu aizsardzības regulu, kuras noteikumus nacionālā mērogā regulē Fizisko personu datu apstrādes likums. Vēršam uzmanību, ka šo regulu piemēro personas datu apstrādei, kas pilnībā vai daļēji veikta ar automatizētiem līdzekļiem, un tādu personas datu apstrādei, kuri veido daļu no kartotēkas vai ir paredzēti, lai veidotu daļu no kartotēkas, ja apstrādi neveic ar automatizētiem līdzekļiem.

Personas dati ir jebkura informācija, kas attiecas uz identificētu vai identificējamu fizisku personu (datu subjektu). Identificējama fiziska persona ir tāda, kuru var tieši vai netieši identificēt, jo īpaši atsaucoties uz identifikatoru, piemēram, minētās personas vārdu, uzvārdu, identifikācijas numuru, atrašanās vietas datiem, tiešsaistes identifikatoru vai vienu vai vairākiem minētajai fiziskajai personai raksturīgiem fiziskās, fizioloģiskās, ģenētiskās, garīgās, ekonomiskās, kultūras vai sociālās identitātes faktoriem. Plašāks skaidrojums pieejams LV portāla skaidrojumā, kas ir personas dati.

Tātad automašīnas numurs vēl nav personas dati, ja tas netiek sasaistīts ar identificējamu personu, tomēr tas neizslēdz, ka, fotografējot objektu, kadrā var nonākt arī cilvēki. Tāpēc svarīgs ir jautājums, kas un kādiem nolūkiem fotografē kravas automašīnu numurus. Piemēram, vai fotografē privātpersona savām personiskajām vajadzībām vai komerciāliem nolūkiem, vai šīs fotogrāfijas tiek nodotas tālāk trešajām personām.

Vispārīgās datu aizsardzības regulas noteikumus nepiemēro tādai personas datu apstrādei, kuru fiziska persona veic tikai personiskām vai mājsaimniecības vajadzībām, ar nosacījumu, ka tā nav saistīta ar profesionālu vai komerciālu darbību.

Vienlaikus Fizisko personu datu apstrādes likuma 36. panta otrajā daļā ir noteikts, ka par datu apstrādi personiskām vai mājsaimniecības vajadzībām netiek uzskatīta publiskās telpas novērošana plašā mērogā vai gadījumi, kad tiek izmantoti tehniskie palīglīdzekļi informācijas strukturēšanai. Tā jau ir uzskatāma par fizisko personu datu apstrādi, un līdz ar to šādai rīcībai ir nepieciešams tiesiskais pamats.

Pārzinim, veicot personas datu apstrādi, ir jāievēro regulas 6. panta 1. punktā noteiktais, proti, apstrāde ir likumīga tikai tādā apmērā un tikai tad, ja ir piemērojams vismaz viens no 6. panta pirmajā punktā minētajiem pamatojumiem:

  • [datu subjekta] piekrišana;
  • līguma izpilde;
  • juridisks pienākums;
  • sabiedrības intereses;
  • vitālo interešu aizsardzība;
  • leģitīmo interešu ievērošana.

Plašāk par to, ko nozīmē katrs no tiem, LV portāla skaidrojumā par personas datu apstrādes principiem.

Ja uz minēto datu apstrādi attiecināms kaut viens no regulas 6. panta pirmajā daļā minētajiem pamatojumiem, tad datu apstrāde ir likumīga. Ja nav attiecināms neviens no minētajiem pamatojumiem, datu apstrāde nav likumīga.

Atbilstoši regulas 4. panta 7. punktam par personas datu apstrādes atbilstību regulai ir atbildīgs pārzinis, proti, fiziska vai juridiska persona, publiska iestāde, aģentūra vai cita struktūra, kas viena pati vai kopīgi ar citām nosaka personas datu apstrādes nolūkus un līdzekļus.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU