Vai var atteikties no jau pieņemta mantojuma

J
jautā:
17. augustā, 2018
Laura

Man ir problēma ar mantojumu no tēva puses. Viņš bez testamenta atstāja man zemi ar māju, laikam nebija beidzis maksāt visu summu, jo zeme pieder pašvaldībai, bet es esmu mājas tiesiskā valdītāja. Es neesmu ierakstīta zemesgrāmatā vai kur citur, man tikai nāk katru gadu zemes gabala maksa. Kad tēvs nomira, es biju nepilngadīga, mana mamma bija aizbildnis. Viņa, kad biju nepilngadīga, pieņēma mantojumu, bet tagad, kārtojot visu, man nav vajadzīgs šis mantojums, es vēlos atteikties no tā. Bet nezinu, ko darīt. Pašvaldībā neko nezina, un man nav tādu līdzekļu, lai staigātu pa tiesām un notāriem, jo man ir 23 gadi un es vēl mācos un strādāju. Man nav laika ar to visu ņemties, jau gadu noņemos. Es vēlos kādam to atdāvināt vai atdot pašvaldībai. Man nevajag, jo vajag būt zemesgrāmatā ierakstītam vai savākt mājas drupas.

A
atbild:
29. novembrī, 2018
Latvijas notārs
Ilze Metuzāle, zvērināta notāre

Ja mantojums ir pieņemts, no tā atteikties gan nebūs iespējams. Tomēr, ja Jums ir nekustams īpašums, ko nav iespējams pārdot un kas arī Jums pašai nav vajadzīgs, iespējams no tā atteikties par labu valstij. To sauc par īpašuma atmešanu. Tad nekustamo īpašumu pārņems valsts. Lai atmestu īpašumu, jādodas pie jebkura notāra, kurš sastādīs dokumentus un nosūtīs tos Valsts nekustamā īpašuma aģentūrai. Tomēr jāatceras, ka īpašuma atmešana līdz brīdim, kad tas ierakstīts zemesgrāmatā valsts vārdā, neatbrīvo no atbildības par īpašumu, nodokļu maksājumiem, tā uzturēšanu tādā stāvoklī, lai tas neradītu apdraudējumu apkārtējiem utt. Saprotams, ka ar īpašuma atmešanu nedzēšas nekādi parādi, kas apgrūtina īpašumu. Ieteiktu vērsties pēc padoma pie jebkura notāra, lai izskatītu Jūsu dokumentus un atrastu piemērotāko risinājumu.