Valsts pabalsti sakarā ar bērna piedzimšanu

J
jautā:
13. augustā, 2018
Ieva

Labdien! Piedzimstot mazulim, drīz pēc tam plānoju pārtraukt darba attiecības. Vai tā nenogriežu sev maternitātes pabalstu? Kā ar bērna kopšanas pabalstu? Vai, kamēr esmu prom bērna kopšanas atvaļinājumā, darba devējs par mani turpina maksāt sociālās iemaksas? Paldies jau iepriekš!

A
atbild:
16. augustā, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Pēc bērna piedzimšanas VSAA izmaksā šādus pabalstus:

  • maternitātes pabalstu pēc dzemdībām izmaksā bērna mātei, kas ir darba attiecībās vai ir pašnodarbinātā vai pašnodarbinātā laulātā, kura brīvprātīgi pievienojusies sociālajai apdrošināšanai;
  • bērna piedzimšanas pabalstu, ko izmaksā vienam no vecākiem par katru bērnu, kurš sasniedzis astoņu dienu vecumu un kuram piešķirts personas kods;
  • vecāku pabalstu, ko pieprasot var saņemt viens no bērna vecākiem. To izmaksā sociāli apdrošinātai personai, kura kopj bērnu:
  • ja šī persona ir nodarbināta pabalsta piešķiršanas dienā un atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā vai negūst ienākumus kā pašnodarbinātais;
  • vai arī neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā (strādā) vai bērna kopšanas laikā gūst ienākumus kā pašnodarbinātais. Pabalsts ir mazākā apmērā.
  • vai arī šī persona nav nodarbināta pabalsta piešķiršanas dienā, bet tāda ir bijusi, iestājoties grūtniecības vai dzemdību atvaļinājumam, tātad sakarā ar šā bērna dzimšanu ir bijusi grūtniecības vai dzemdību atvaļinājumā;
  • bērna kopšanas pabalstu ir tiesības saņemt gan tiem vecākiem, kuri nav sociāli apdrošinātās personas (nav darba ņēmēji vai pašnodarbinātie), gan tiem, kuri ir sociāli apdrošinātās personas;
  • paternitātes pabalstu, ko izmaksā strādājošam bērna tēvam.

Vairāk un precīzāk par pabalstu apmēriem un pieprasīšanas nosacījumiem var uzzināt VSAA mājaslapā sadaļā Vecākiem.

Bērna kopšanas atvaļinājuma laikā par vecāku, kas šo atvaļinājumu izmanto, sociālās iemaksas veic valsts, nevis darba devējs.

Par to, kādus pabalstus saņemsiet, ja BKA laikā uzteiksiet darba līgumu, lasiet e-konsultācijā Uzteikums bērna kopšanas atvaļinājuma laikā un valsts pabalstu izmaksa.