Pašnodarbināta persona un bērna kopšanas pabalsts

J
jautā:
13. augustā, 2018
Everita

Sveiki! Esmu pašnodarbināta persona no 2018. gada 1. janvāra. Esmu sava pirmā bērniņa gaidībās, taču sakarā ar to, ka tikai janvārī uzsāku savu biznesu, mani ienākumi ir bijuši mazi. Kā tas ietekmē manu darbību pēc bērniņa dzimšanas, ja bērna kopšanas pabalstu uz sevi ņems bērna tēvs? Un vai man kā pašnodarbinātai personai ir jāiesniedz kādi dokumenti par to, ka dodos dekrētā un bērna kopšanas atvaļinājumā (un kādi)?

A
atbild:
15. augustā, 2018
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Aiva Zīrāka, Pabalstu metodiskās vadības daļas vadītāja
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste

No jautājuma saprotams, ka pabalstus par bērna kopšanu, proti, vecāku pabalstu un/vai bērna kopšanas pabalstu, pieprasīs bērna tēvs. Līdz ar to māmiņas nodarbinātības fakts nekādā veidā neietekmē otram vecākam piešķirto pabalstu saņemšanu.

Nodokļu normatīvie akti neparedz pienākumu pašnodarbinātai personai sniegt informāciju Valsts ieņēmumu dienestam par dekrēta un bērna kopšanas atvaļinājumu, kā arī neparedz nekādus ierobežojumus saimnieciskās darbības veikšanai pēc bērna piedzimšanas.