Bērnu no iepriekšējās laulības mantojuma tiesības

J
jautā:
03. augustā, 2018
Vineta

Sveiki! Vēlējos uzzināt, kāda ir kartība mantojuma dalīšanā, ja ir šāda situācija: vīrietis, kurš nomiris, nebija atstājis testamentu. Viņam bija laulātā (+20 gadu kopīgi laulībā) un kopīgs bērns. No iepriekšējās laulības arī ir bērni. Jautājums ir tāds: vai visi dala mantu vienādi? Un vai ārlaulības bērniem pienākas manta, kas ir reģistrēta uz laulātās vārda?

A
atbild:
21. augustā, 2018
Signe Krūzkopa
LV portāls

Ja persona nav slēgusi mantojuma līgumu vai arī nav taisījusi testamentu, tad pēc viņas nāves mantošana notiek pēc likuma saskaņā ar Civillikumā norādīto mantošanas kārtību (403.–415. pants). Pēc likuma aicināti mantot ir laulātais, radinieki un adoptētie.

Mantošanas kārtībā, pamatojoties uz radniecību, izšķir četras likumisko mantinieku šķiras:

  1. šķiras mantinieki ir meita, dēls, mazmeita mazdēls;
  2. šķiras mantinieki ir māte, tēvs, brālis, māsa, māsas/brāļa bērni;
  3. šķiras mantinieki ir pusbrālis, pusmāsa, viņu bērni;
  4. šķiras mantinieki ir vecāmāte, vecaistēvs, brālēns, māsīca un pārējie radinieki.

Šajā gadījumā visi bērni, kas dokumentāli var apstiprināt savu radniecību ar aizgājēju, ir tiesīgi pretendēt uz mantojumu. Mantinieki var pretendēt tikai uz to mantu, kas zināma un reģistrēta kā mantojuma atstājējam piederoša manta. Uz mantu, kas reģistrēta laulātajai, mantinieki pretendēt nevar.