Tiesības uz maternitātes pabalstu ir darba ņēmējai

J
jautā:
01. augustā, 2018
Inese

Labdien! Vai grūtniece var saņemt pirmsdzemdību B lapas (maternitātes) naudu, ja darba attiecības beidzās 2018. gada 31. janvārī, bet pirmsdzemdību atvaļinājums sākās 2018. gada 1. jūlijā?

A
atbild:
07. augustā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Lai būtu tiesības saņemt maternitātes pabalstu, ir jābūt sociāli apdrošinātai saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, tātad jābūt darba ņēmējai vai pašnodarbinātai apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienā. Maternitātes pabalstam tā ir diena, ar kuru sākas grūtniecības atvaļinājums un ir izsniegta darba nespējas lapa B.

Ja grūtniecības atvaļinājuma pirmajā dienā nebijāt darba attiecībās, tad nav tiesību uz maternitātes pabalstu un arī uz vecāku pabalstu.

Vienīgais izņēmums ir noteikts likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 8. pantā, un tas attiecas uz sievietēm, kuras atlaistas no darba sakarā ar darba devēja likvidāciju. Šādā gadījumā sievietei 210 dienu laikā pēc atbrīvošanas no darba ir tiesības uz maternitātes pabalstu.