Naudas piedziņa no “Erasmus+” finansējuma mācībām

J
jautā:
26. jūlijā, 2018
Ž. Svarinska

Vai drīkst veikt naudas piedziņu no piešķirtā ES un valsts finansējuma mācībām “Erasmus+” programmas ietvaros?

A
atbild:
29. augustā, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Uz šo jautājumu konkrētu atbildi sniegt ir sarežģīti, jo norādītā informācija nav pietiekama. Nav skaidrs, kādēļ piedziņas rezultātā, kas vērsta pret māti, vienlaikus tiek piedzīti naudas līdzekļi, kas izmaksāti citai personai – pilngadīgajam bērnam? Vai stipendija tika ieskaitīta mātes kontā? Tādā gadījumā būtu jāvēršas pie attiecīgā tiesu izpildītāja, lai šo stipendiju izslēdz no apraksta. Tomēr kādēļ tā netika pārskaitīta uz atsevišķu kontu, kas pieder bērnam? Vai attiecīgi uz mācību iestādi? Tas nav skaidrs.

Neatrodu arī konkrētu pamatojumu tam, ka šīs stipendijas principā būtu izslēgtas no summām, uz kurām var vērst piedziņu (Civilprocesa likuma 596. pants). Turklāt Civilprocesa likuma 595. pants paredz, ka uz mācību iestādes audzēkņa stipendiju (vēl varētu būt jautājums, vai “Erasmus+” ietvaros izmaksātās naudas summas ir pielīdzināmas šai stipendijai) vērš piedziņu tāpat kā uz darba samaksu. Vienīgais nosacījums ir tāds, ka šīs programmas ietvaros izmaksātās naudas summas netiek apliktas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Jautātājam būtu vēlams vērsties pie advokāta, izskaidrojot konkrēto situāciju, lai saņemtu precīzāku palīdzību šī jautājuma risināšanā.