TĒMA: Mājoklis

Īres līgums un īrnieka dzīvesvietas maiņa

J
jautā:
19. jūlijā, 2018
Lidija

Labdien! Radinieks bija ierakstīts īres līguma municipālā dzīvoklī. 6 gadus atpakaļ viņš aizbrauca uz pastāvīgo dzīvošanu uz citu valsti. Par dzīvokli komunālos maksājumus nemaksā vispār. Šeit arī nebrauc. Tā kā viņš ir pilngadīgs, bez viņa piekrišanas nevar ne pierakstīt savu laulāto, ne mainīt dzīvokli uz citu. Kā var izrakstīt viņu no īres līguma? Tikai caur tiesu? Kas jādara, kur jāgriežas, cik tas var izmaksāt un kādu laiku var aizņemt?

A
atbild:
23. jūlijā, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Likums “Par dzīvojamo telpu īri” reglamentē dzīvojamo telpu izīrēšanas nosacījumus neatkarīgi no tā, kā īpašumā ir dzīvojamās telpas, kā arī tiesiskās attiecības, kas veidojas starp izīrētāju un īrnieku, nosaka viņu tiesības un pienākumus, reglamentē dzīvojamās telpas īres līguma noslēgšanas, grozīšanas un izbeigšanas kārtību.

Atbilstoši likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 14. panta trešās daļas regulējumam īrnieka dzīvesvietas maiņas gadījumā pilngadīgs ģimenes loceklis, ja tam piekrīt pārējie pilngadīgie ģimenes locekļi, ir tiesīgs prasīt dzīvojamās telpas īres līguma noslēgšanu ar viņu iepriekšējā īrnieka vietā, nemainot iepriekšējā īres līguma nosacījumus.

Tātad jautājuma autors ir tiesīgs prasīt izīrētājam noslēgt ar viņu īres līgumu.