Vidējās algas aprēķins ir par nostrādāto periodu

J
jautā:
18. jūlijā, 2018
Barbara

2018. gada 14. un 15. maijā izmantoju 2 dienas apmaksātas brīvdienas (reāli vienu dienu) sakarā ar tēva nāvi.
Taču 15. maijā palika slikti un sākās A slimības lapa.

No 2017. gada 25. septembra līdz 2018. gada 13. maijam bija ilgstoša slimības lapa.

Decembra mēnesī man tika izmaksāta prēmija 100 eiro (bija slimības lapa, nestrādāju nevienu dienu).

Jautājums, kuri 6 mēneši tiks ņemti vidējās algas aprēķinam:

  1. maijs, aprīlis, marts, februāris, janvāris, decembris (decembrī izmaksāta prēmija, kas skaitās darba alga, taču nav nostrādāta neviena diena),
  2. decembris, novembris, oktobris, septembris, augusts, jūlijs,
  3. septembris, augusts, jūlijs, jūnijs, maijs, aprīlis (atkāpjoties pirms ilgstošas slimošanas, jo nestrādāju nevienu dienu)?

Tas pats jautājums par atvaļinājumu, ja tajā devos nākamā dienā pēc slimības lapas?

A
atbild:
25. jūlijā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba devējs izmaksā slimības naudu par pirmajām 10 darbnespējas dienām (apmaksā A lapu par dienām, kurās būtu bijis jāstrādā).

Gan slimības naudas, gan atvaļinājuma aprēķināšanai izmantojama vidējā izpeļņa. Tas noteikts Darba likuma 75. pantā, kas nosaka vidējās izpeļņas aprēķināšanas principus. Vidējās algas aprēķina regulējumā ir runa par nostrādāto laiku. Ja bija darbnespējas lapa, nevar uzskatīt, ka šajā laikā ir strādāts.

Likuma 75. panta otrajā daļā noteikts: ja pēdējo sešu vai vairāk mēnešu laikā darbinieks nav strādājis un viņam nav izmaksāta darba samaksa, vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par darbu sešos kalendāra mēnešos pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma. Ja darbinieks pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma ir strādājis mazāk par sešiem mēnešiem, vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par periodu, kurā darbinieks ir strādājis.

Arī vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķinā valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu piešķiršanai neieskaita prēmijas, ko darba devējs saskaņā ar darba koplīgumā vai darba līgumā noteikto personai izmaksājis pārejošas darbnespējas laikā (Ministru kabineta noteikumi Nr. 270).