TĒMA: Nodokļi

Darba ņēmēja un pašnodarbinātā nodokļi atšķiras

J
jautā:
18. jūlijā, 2018
Anna

Labdien! Ja man alga ir 400 eiro, cik no šādas summas ņems nodokļus, ja esmu pašnodarbinātais?

A
atbild:
06. augustā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

No Jūsu jautājuma nav īsti saprotama situācija. Tāpēc atbilde sniegta, pamatojoties uz pieņēmumu, ka esat darba ņēmēja un paralēli Jums ir ienākumi kā pašnodarbinātai personai.

Ja esat darba ņēmēja un Jums nolīgtā alga ir 400 eiro bruto (uz papīra), tad darba devējs piemēros neapliekamo minimumu (tas katram darbiniekam ir atšķirīgs), ieturēs valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) – 11% un algas nodokli – 20%. Ieturētās nodokļu summas ir redzamas algas lapiņā.

Ja paralēli esat pašnodarbinātā, tad no pašnodarbinātā ienākuma ir jāmaksā VSAOI par katru mēnesi pēc tam, kad ienākums kopš gada sākuma pārsniedz 50 eiro gadā. Ja ienākums mēnesī ir 430 eiro un vairāk, sociālās iemaksas jāmaksā vismaz no 430 eiro. Likme ir 32,15%. Ja ienākums mēnesī ir mazāks par 430 eiro, jāveic 5% maksājums pensiju apdrošināšanai.

Par nodokļiem darba ņēmējam un saimnieciskās darbības veicējam varat uzzināt Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā informācijā par nodokļu reformu.