Atvaļinājumu var prasīt pēc pirmajiem sešiem nostrādātajiem mēnešiem

J
jautā:
17. jūlijā, 2018
Lana

Labdien! Ja man ir nostrādāti 8 mēneši bez atvaļinājuma, vai darba devējs man izmaksās atvaļinājuma naudu?

A
atbild:
26. jūlijā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba likuma 150. pants noteic, ka darbinieks var prasīt ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanu par pirmo darba gadu, ja viņš pie darba devēja ir nepārtraukti strādājis ne mazāk kā sešus mēnešus.

Darba devējam, ja darbinieks to lūdz, ir pienākums atvaļinājumu piešķirt pilnā apmērā (4 kalendāra nedēļas). Atvaļinājumu var sadalīt arī daļās, taču viena no atvaļinājuma daļām nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām.

Protams, ka ir jāmaksā arī atvaļinājuma nauda.

Atvaļinājuma naudas aprēķinam piemēro vidējās izpeļņas aprēķinu. To paredz Darba likuma 75. pants. Vidējo izpeļņu aprēķina par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem no darba algas, no normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī no prēmijām.