E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14867
Lasīšanai: 4 minūtes
1
8
1
8

Vai jāmaksā uzturlīdzekļi, ja bērna māte ir izveidojusi jaunu ģimeni

J
jautā:
15. jūlijā, 2018
Juris

Sveiki! Cik lasu, iet runas par to, ko darīt, lai piespiestu tēvus maksāt. Viss jau ir pareizi, tā tam jābūt… Bet gribētu uzzināt, vai ir arī medaļas otra puse. Likumus tik smalki nepārzinu, un nav arī, kam uzprasīt, tāpēc uzdošu jautājumu šeit.
Es pats arī esmu tētis, bet, nu jā, dzīvē gadās visādi, ar bērna mammu neesam vairs kopā, alimentus maksāju, pārskaitu mammai godīgi katru mēnesi, bērnu satikt nav problēmu, un ar mammu arī labas attiecības.
Bet jautājums ir – bērna mamma ir jau apprecējusies un jau ir otrs bērniņš. Ir viena laimīga ģimene, vai man joprojām ir jāmaksā alimenti arī tad, ja bērna mamma ir apprecējusies ar citu?
Paziņa, sitot roku pie krūtīm, mēģina mani pārliecināt – ja mamma apprecējusies, tad maksāt nevajag. Tāpēc gribētu noskaidrot, kā ir patiesībā. Pasē bērns man ir, un arī uzvārds bērnam ir mans, arī šobrīd. Varbūt jautājums ir muļķīgs, bet…
Paldies jau iepriekš par atbildi!

A
atbild:
16. jūlijā, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Neatkarīgi no tā, vai bērna māte ir izveidojusi jaunu ģimeni vai nav, bērna tētis joprojām esat Jūs un Jūsu pienākums ir piedalīties bērna aprūpe, gādājot arī uzturlīdzekļus bērna ikdienas vajadzību nodrošināšanai.

Atbilstoši Civillikuma 177. pantā noteiktajam līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Aizgādība ir vienlīdzīgas abu vecāku tiesības un pienākumi rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās. Rūpes par bērnu nozīmē viņa aprūpi, uzraudzību un tiesības noteikt viņa dzīvesvietu. Bērna aprūpe nozīmē viņa uzturēšanu, t.i., ēdiena, apģērba, mājokļa un veselības aprūpes nodrošināšanu, bērna kopšanu un viņa izglītošanu un audzināšanu (garīgās un fiziskās attīstības nodrošināšana, pēc iespējas ievērojot viņa individualitāti, spējas un intereses un sagatavojot bērnu sabiedriski derīgam darbam).

Kopā dzīvojoši vecāki aizgādību īsteno kopīgi. Savukārt, ja vecāki dzīvo šķirti, Civillikuma 178. panta otrā daļa paredz, ka vecāku kopīga aizgādība turpinās. Bērna aprūpi un uzraudzību īsteno tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo. Jautājumos, kas var būtiski ietekmēt bērna attīstību, vecāki lēmumu pieņem kopīgi. Vecāku domstarpības izšķir bāriņtiesa, ja likumā nav noteikts citādi.

Vienlaikus Civillikuma 179. pantā ir noteikts vecāku pienākums samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Arī šis pienākums nebeidzas, ja bērns nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem. Līdz ar to tam no vecākiem, pie kā bērns ikdienā dzīvo, ir tiesības saņemt uzturlīdzekļus no otra bērnu ikdienas aizgādības nodrošināšanai un jaunas ģimenes izveidošana šo likuma normu neietekmē. Strīdus par uzturlīdzekļiem izšķir tiesa.

Atbilstoši Civillikuma 198. pantam aizgādība un līdz ar to pienākums maksāt uzturlīdzekļus izbeigtos pavisam tikai gadījumā, ja mātes laulātais adoptētu bērnu. Bez Jūsu piekrišanas tas nav iespējams.

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 204 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU