Minimālā stundas tarifa likme bērniem un pusaudžiem

J
jautā:
05. jūlijā, 2018
Baiba

Labdien! LM mājaslapā ir pieejamas četru veidu normālā darba laika minimālās tarifa likmes.
Kāda minimālā stundas tarifa likme ir bērniem (13–15 gadi)?

A
atbild:
10. jūlijā, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likums paredz nodarbināt bērnus, kas vecāki par 13 gadiem, – brīvlaikā ne ilgāk par četrām stundām dienā un vairāk par 20 stundām nedēļā. Savukārt pusaudžus (15–18 gadi) nedrīkst nodarbināt ilgāk par septiņām stundām dienā un vairāk par 35 stundām nedēļā.

Darba likuma 63. pants nosaka, ka gadījumos, ja pusaudzis vai jaunietis strādā savu ar likumu noteikto pilno slodzi jeb piecas darba dienas un septiņas stundas dienā, tiem mēneša darba alga nedrīkst būt mazāka par Ministru kabineta noteikto minimālo mēneša darba algu normālā darba laika ietvaros, tātad 430 eiro. Savukārt bērniem par darbu samaksā atbilstoši paveiktajam darbam.

Labklājības ministrija aprēķina četru veidu normālā darba laika stundu skaitu mēnesī un atbilstošās minimālās stundas tarifa likmes pa mēnešiem. Likmes attiecināmas uz normālā darba laika darbiniekiem, kas:

  • strādā piecu dienu darba nedēļu un 40 stundas nedēļā;
  • strādā sešu dienu darba nedēļu un 40 stundas nedēļā;
  • kas ir pusaudži un darbinieki, kas pakļauti īpašam riskam un strādā piecu dienu darba nedēļu un 35 stundas nedēļā;
  • kas ir pusaudži un darbinieki, kas pakļauti īpašam riskam un strādā sešu dienu darba nedēļu un 35 stundas nedēļā.

Izrietoši no iepriekšminētā uz bērniem un pusaudžiem ir attiecināma 3. un 4.  minimālā stundas tarifa likme.