Dzīvokļa dāvinājums precētam dēlam

J
jautā:
04. jūlijā, 2018
Gunta

Labdien! Vēlos savas laulības šķiršanas rezultātā iegūto dzīvokli (2017.) uzdāvināt vienīgajam dēlam, jo man pašai ir savs dzīvoklis. Dēls no 2017. gada septembra ir laulībā. Vai dēla sievai viņu laulības šķiršanas gadījumā būs tiesības uz manis uzdāvinātā dzīvokļa pusi?

A
atbild:
05. jūlijā, 2018

Civillikuma 89. pants paredz, ka katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu. Respektīvi, katram laulātajam visā laulības pastāvēšanas laikā ir tiesība pārvaldīt un lietot visu savu mantu – kā pirms laulības piederējušo, tā arī laulības laikā iegūto.

Saskaņā ar minētā likuma 91. pantu katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  • manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  • priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  • manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā, piemēram, mātes dāvināts īpašums;
  • laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  • manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Tas, ka kāda manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo, tātad Jūsu dēlam. Tāpat viņam attiecīgais nekustamais īpašums jeb viena laulātā atsevišķa manta ir jāieraksta zemesgrāmatā.

Līdz ar to dāvinājuma līgumu ieteicams slēgt pie notāra kā notariālo aktu. Kā LV portālam jau pirms tam skaidrojusi zvērināta notāre Anta Maldupe-Krūmiņa, zvērināts notārs iepazīsies ar dokumentiem un, uzklausot konkrēto situāciju, sagatavos un apliecinās atbilstošu līgumu, jo dāvinājuma līgumam var tikt pievienots uzlikums vai uzlikts apdāvinātajam kāds pretpienākums, kā arī ar šo līgumu var tikt nodibināts personālservitūts. Ņemot vērā minēto, pēc sarunas ar abiem līgumslēdzējiem tiks rasts labākais risinājums. Konsultācija pie notāra pirms līguma noslēgšanas ir bez maksas.