Ja kaimiņš drenāžas sistēmu vēlas ierīkot cauri citam īpašumam

J
jautā:
18. jūnijā, 2018
Agris

Privātmāju rajonā blakus esošais kaimiņš vēlas rakt drenāžu savai mājai (it kā regulāri applūst pagrabs) cauri mūsu īpašumam. Kā viņi mums parādīja, faktiski sanāk pa vidu, uzrokot iebraucamo ceļu, kā arī tad ir jānocērt ķiršu koki. Vai viņiem ir tādas tiesības? Un vai mēs drīkstam to nepieļaut?

A
atbild:
21. jūnijā, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Saskaņā ar Civillikuma 927. pantu īpašums ir pilnīgas varas tiesība par lietu, t. i., tiesība valdīt un lietot to, iegūt no tās visus iespējamos labumus, ar to rīkoties un noteiktā kārtā atprasīt to atpakaļ no katras trešās personas ar īpašuma prasību. Tas nozīmē, ka īpašums kā lietu tiesība ir absolūta tiesība un ikvienai trešajai personai ir pienākums atturēties no īpašuma aizskaršanas. Tādēļ īpašniekam pēc vispārīgā principa ir tiesība aizliegt jebkurai citai personai ietekmēt viņa lietu. Līdz ar to kaimiņa kaut kāda rīcība (darbība) Jūsu īpašumā ir iespējama tikai un vienīgi ar Jūsu piekrišanu.