E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14656
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Pensijas
2
2

Priekšlaicīgā pensionēšanās ir paša izvēle

J
jautā:
14. jūnijā, 2018
Dace

Pašnodarbinātais, maksājot 5% nodokli, nekļūst apdrošināts visiem sociālās apdrošināšanas veidiem. Tad kāpēc šī 5% nodokļa dēļ tiek atņemtas tiesības saimnieciskās darbības veicējam, ejot priekšlaicīgā pensijā, strādāt (kā to varēja līdz 2018. g.), peļņai nepārsniedzot 430 eiro? Kāpēc šī nodokļa dēļ tiek pazemināts pašnodarbinātā dzīves līmenis, atņemot iespēju saņemt minimālos ienākumus?

A
atbild:
20. jūnijā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Priekšlaicīgās pensionēšanās iespēja savulaik likumā “Par valsts pensijām” (likuma Pārejas noteikumos) bija noteikta uz laiku. Un, ar likumu paaugstinot pensijas vecumu, bija paredzēts no tādas iespējas atteikties. Viens no galvenajiem argumentiem, kāpēc priekšlaicīgās pensionēšanās iespēja tika saglabāta, bija tas, ka pirmspensijas vecumā cilvēkiem ir grūti atrast darbu, grūti noturēties darba tirgū, līdz ar to veidojās situācijas, ka cilvēks vispār paliek bez ienākumiem. Tātad priekšlaicīgās pensionēšanās jēga nav papildu ienākumu nodrošināšana, bet gan sociālā garantija, sociālās aizsardzības pasākums, iespēja saņemt ienākumus jau pirmspensijas vecumā, kad nav darba un ienākumu.

Tā ir paša cilvēka izvēle – pieprasīt vecuma pensiju divus gadus pirms likumā noteiktā pensijas vecuma. Turklāt priekšlaicīgās pensijas saņemšanai ir noteikti arī ierobežojumi.

Nestrādājošām personām, kurām piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, izmaksā 50% no piešķirtā pensijas apmēra; personām, kurām ir piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, laikā, kad tās kļuvušas par obligāti sociāli apdrošināmām personām (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem), vecuma pensiju priekšlaicīgi neizmaksā.

Pienākot likumā noteiktajam pilnajam pensijas vecumam, ierobežojumu nav.

Jā, kopš šā gada saimnieciskās darbības veicējiem, pašnodarbinātajiem, jāmaksā 5% pensiju apdrošināšanai, arī nesasniedzot mēnesī ienākumus valstī noteiktās minimālās algas apmērā. Taču, tāpat kā līdz šim, neviens netiek spiests solidāri piedalīties sociālās apdrošināšanas sistēmā, maksājot sociālās apdrošināšanas iemaksu pilno likmi no visiem ienākumiem. Atšķirībā no darba ņēmējiem, no kuru bruto algas gan ir jāmaksā pilnā likme. Pašnodarbinātajiem joprojām tiek prasīta līdzdalība sociālās apdrošināšanas sistēmā ar iemaksām tikai vismaz no minimālās algas. No pārējiem ienākumiem iemaksas ir tikai 5% pensiju apdrošināšanai.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU