Kad un kā piešķir atvaļinājumu

J
jautā:
01. jūnijā, 2018
Andris

Labdien! Darba attiecības uzsāku 20.01.2018., pēc 6 mēnešiem pienākas 2 nedēļas atvaļinājuma. Tātad 2018. gadā varu izņemt 2 nedēļas, bet kā ir ar 2019. gadu, pēc nākamajiem sešiem mēnešiem pienākas vēl 2 nedēļas, bet 2019. pienākas 28 kalendārās dienas, tātad sanāk, ka 2019. gadā varu izņemt 2 nedēļas atvaļinājuma un vēl pienākas 28 kalendārās dienas?

A
atbild:
06. jūnijā, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likums paredz ikvienam darbiniekam tiesības uz darba devēja apmaksātu četru kalendāra nedēļu atvaļinājumu viņa individuālā darba gada ietvaros.

Darbiniekam tiesības izmantot atvaļinājumu par pirmo darba gadu ir, ja nepārtraukti pie konkrētā darba devēja nostrādāti 6 mēneši. Savukārt atvaļinājuma piešķiršana notiek, pusēm vienojoties vai ievērojot iepriekš izstrādātu atvaļinājuma grafiku. Darbiniekam un darba devējam vienojoties, atvaļinājumu var piešķirt pilnā apmērā vai pa daļām. Ja atvaļinājumu piešķir pa daļām, tad viena no atvaļinājuma daļām nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām. Šo kārtību nosaka Darba likuma 149. un 150. pants.

Jūsu individuālais darba gads ir 20.01.2018.–19.01.2019., sekojoši 20.01.2019. sāksies nākamais darba gads. Periodā līdz 19.01.2019. Jums, vienojoties ar darba devēju par atvaļinājuma izmantošanu pilnā apmērā vai pa daļām, ir jāizmanto pienākošais četru kalendāra nedēļu atvaļinājums.

Nākamajā individuālajā darba gadā 20.01.2019.–19.01.2020. Jums atkal būs tiesības uz četru nedēļu atvaļinājumu.