Pases kopija nav personu apliecinošs dokuments

J
jautā:
01. jūnijā, 2018
Kristīne

Iekšpilsētas sabiedriskajā transportā aizmirsu mugursomu, kurā bija arī manus sensitīvos datus saturoša informācija, tajā skaitā pases kopija. Diemžēl atstāto somu autobusa šoferis neatrada un “Facebook” izplatītajos palīdzības paziņojumos vairākās grupās šobrīd nav atsauksmju. Vai man ir pamats satraukties, ka kāds negodprātīgs atradējs manus datus izmantos kādam savtīgam mērķim, radot man kredītsaistības vai tamlīdzīgus sarežģījumus? Varbūt ir kāda rīcība, kas man būtu jādara?

A
atbild:
05. jūnijā, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Latvijā, lai dokumenta kopijai būtu tāds pats juridiskais spēks kā pašam dokumentam, kopijai jābūt atbilstoši noformētai un apliecinātai. Dokumentu juridiskā spēka likums aizliedz apliecināt personu apliecinošu dokumentu kopijas, un līdz ar to personu apliecinoša dokumenta kopija nav dokuments, ko varētu izmantot, slēdzot darījumus. Tomēr, ja ir bažas, ka somā pieejamais sensitīvo datu kopums varētu nākotnē tikt ļaunprātīgi izmantots, Jums jādodas uz policiju un jāraksta iesniegums par nozaudētajām mantām, izklāstot, kāds bija somas saturs un kādi personas dati varētu nonākt negodprātīgas personas rīcībā. Ja gadījumā kāds būs izmantojis Jūsu datus ļaunprātīgiem nolūkiem, iesniegums policijā kalpos par pierādījumu, ka nelikumīgās darbības ir pastrādājis kāds cits, nevis Jūs pati.