TĒMA: Mājoklis

Kā vienoties par ceļa servitūtu

J
jautā:
23. maijā, 2018
Anna

Ko darīt, ja reālais servitūts neved uz sabiedrisko transportu un nenodrošina iespēju bērniem nokļūt skolā? Īpašumam, kurā dzīvojam, piekļūstam ar automašīnu pa ceļa servitūtu. Diemžēl īpašnieku maiņas dēļ tas nav vēsturiskais ceļš, kas pirms gadiem lietots, tāpēc bērniem, lai sasniegtu skolu, jāiet pa citu ceļu, kas ved uz tuvāko pieturu un sabiedrisko transportu. Kaimiņu īpašnieks ir dusmīgs, bieži kliedz, draud, ka bērni iet pa viņa ceļu. Vai ir iespējams caur tiesu pieprasīt atļauju uz gājēju servitūtu šim ceļam vai arī lūgt ierādīt kādu citu vietu pa kaimiņu zemi servitūta taciņas izbūvei līdz sabiedriskā autobusa pieturai? Kā atrisināt šo problēmu, ja sarunāt nesanāk?

A
atbild:
29. maijā, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Jautājuma atrisināšanai par iespējamo ceļa servitūtu ir iespējami divi varianti. Pirmais – par ceļa servitūtu vienoties (noslēgt līgumu) ar kaimiņu (zemes īpašnieku) un šo līgumu ierakstīt zemesgrāmatā. Ja šāda vienošanās nav iespējama, tad pastāv otrs ceļš – sniegt prasību tiesā.