Darbinieka tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nosaka Darba likums

J
jautā:
19. maijā, 2018
jana

Labdien! Vai ir likumīgs darba līgums, kas ļauj darba devējam nepiešķirt apmaksātu atvaļinājumu?

A
atbild:
22. maijā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saskaņā ar Darba likuma 149. panta pirmajā daļā noteikto ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Šāds atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas.

Darba likuma 149. panta otrā daļa paredz, ka, darbiniekam un darba devējam vienojoties, ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu kārtējā gadā var piešķirt pa daļām, taču viena no atvaļinājuma daļām kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām.

Darba likums un citi normatīvie akti, kas regulē darba tiesiskās attiecības, ir saistoši visiem darba devējiem neatkarīgi no to tiesiskā statusa un darbiniekiem, ja darba devēju un darbinieku savstarpējās tiesiskās attiecības dibinātas uz darba līguma pamata.

Likums arī paredz, ka darba līgumā norāda ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma ilgumu.

Savukārt Darba likuma 6. pants nosaka: nav spēkā darba koplīguma, darba kārtības noteikumu, kā arī darba līguma un darba devēja rīkojumu noteikumi, kas pretēji normatīvajiem aktiem pasliktina darbinieka tiesisko stāvokli.