TĒMA: Pensijas

Pašnodarbinātajam priekšlaicīgi piešķirto pensiju nemaksā

J
jautā:
18. maijā, 2018
Jurģis

Labdien! Esmu pirmspensijas vecuma pašnodrošināta persona ar mēneša ienākumiem, no kuriem līdz 2018. g. nebija jāveic VSAOI. Vēl 2017. gadā no VSAA saņēmu skaidrojumu, ka varu priekšlaicīgi pensionēties, saņemt 50% no aprēķinātā un vienlaicīgi kā pašnodrošinātais strādāt ar ienākumiem, kas nesasniedz apmēru, kas paredz obligāto sociālo iemaksu veikšanu.

No 2018. gada ir mainīti sociālā nodokļa maksāšanas noteikumi(kaut kādi 5%?)

Jautājums, vai patreiz varu pensionēties priekšlaicīgi, vienlaicīgi saņemot gan 50% no pensijas, gan turpinot darbu kā pašnodrošinātais ar nelieliem ienākumiem?

A
atbild:
31. maijā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Priekšlaicīgās vecuma pensijas izmaksai ir noteikti ierobežojumi līdz īstā pensionēšanās vecuma sasniegšanai:

  • Nestrādājošām personām, kurām piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, izmaksā 50% no piešķirtā pensijas apmēra;
  • personām, kurām ir piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, laikā, kad tās kļuvušas par obligāti sociāli apdrošināmajām personām (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem), vecuma pensiju priekšlaicīgi neizmaksā.

No šā gada janvāra pašnodarbinātajam ir jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 5% apmērā pensiju apdrošināšanai no ienākumiem arī tad, ja tie mēnesī nesasniedz 430 eiro. Neveikt iemaksas var tikai tad, ja ienākumi gadā ir mazāki par 50 eiro.

Līdz ar to, ja pieprasīsiet priekšlaicīgo pensiju, nevarēsiet to saņemt līdz pilnā pensijas vecuma sasniegšanai, ja pašnodarbinātā ienākumi pārsniegs 50 eiro gadā.