E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14472
Lasīšanai: 5 minūtes

Ienākumi, uz kuriem nevar vērst piedziņu

J
jautā:
16. maijā, 2018
Jānis

Sveicināti! Esmu alimentu parādnieks, bet, cik man zināms, tiesu izpildītājs var no minimālās mēneša algas paņemt pusi, bet strādāju pusslodzi un saņemu apmēram 160 eiro, ko arī šodien saņēmu. Pagāja pusstunda, un tiesu izpildītājs paņēma visu līdz beidzamajam centam. Vai tas nav likuma pārkāpums no tiesu izpildītāja puses, jo tas, ko saņēmu, pat nav minimālā alga un pat ne puse no tās, bet citu oficiālu ienākumu man nav?

A
atbild:
13. jūnijā, 2018

Jūsu jautājumā ietvertā informācija ir nepilnīga, lai uz to sniegtu pilnvērtīgu atbildi. Tādēļ atbildē Jums tiks sniegti vispārējie parādu piedziņas principi.

Ja ieturējumus veic no darba samaksas saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta nosacījumiem, tad tiek ievēroti tur noteiktie ierobežojumi un ieturējumu apmērs:

(1) No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

1) uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;

2) piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus, – 50 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;

3) pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

(2) Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50 procentu apmērā, bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā un uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2.punktā noteikto gadījumu.

Jūsu gadījumā var minēt, ka nauda Jums tika noņemta no bankas konta. Tiesu izpildītājs apķīlā bankas kontu saskaņā ar Civilprocesa likuma 599.1 noteikumiem: (1) Vēršot piedziņu uz parādnieka naudas līdzekļiem kredītiestādē vai pie cita maksājumu pakalpojumu sniedzēja, tiesu izpildītājs sagatavo un nosūta kredītiestādei vai citam maksājumu pakalpojumu sniedzējam rīkojumu par naudas līdzekļu apķīlāšanu rīkojumā norādītajā apmērā. Rīkojumu saskaņā ar kontu reģistra ziņām par parādnieka atvērtajiem kontiem nosūta attiecīgajai kredītiestādei vai maksājumu pakalpojumu sniedzējam.

(2) Šā panta pirmajā daļā minētajā rīkojumā tiesu izpildītājs attiecībā uz parādnieku – fizisko personu – vienai no kredītiestādēm vai maksājumu pakalpojumu sniedzējiem norāda šā likuma 1. pielikuma 3. punktā noteikto ierobežojumu.

Jūsu gadījumā būtu jāsaglabā 215 eiro, kas ir puse no minimālās algas. Iespējams, Jums noņēma naudas līdzekļus, kas pārsniedz 215 eiro. Neskaidrību gadījumā ir jāvēršas pie tiesu izpildītāja un jāpārrunā šis jautājums. Kā to darīt, lasiet skaidrojumā “Kā pareizi komunicēt ar tiesu izpildītāju.

Summas, uz ko nevar vērst piedziņu, ir noteiktas Civilprocesa likuma 596. pantā:

Piedziņu nevar vērst uz:

  1. atlaišanas pabalstu, apbedīšanas pabalstu, vienreizēju pabalstu mirušā laulātajam, valsts sociālajiem pabalstiem, valsts atbalstu ar celiakiju slimam bērnam, apgādnieka zaudējuma pensiju un atlīdzību par apgādnieka zaudējumu;
  2. kompensācijas izmaksām par darbiniekam piederošo instrumentu nolietošanos un citām kompensācijām saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē darba tiesiskās attiecības;
  3. darbiniekam izmaksājamām summām sakarā ar komandējumu, pārcelšanu un nosūtīšanu darbā uz citu apdzīvotu vietu;
  4. sociālās palīdzības pabalstiem;
  5. bērna uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteikto minimālo bērna uzturlīdzekļu apmērā, kurus, pamatojoties uz tiesas nolēmumu vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu, maksā viens no vecākiem, kā arī uz Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamiem bērna uzturlīdzekļiem.

Ja tiesu izpildītājs vērš piedziņu uz naudas līdzekļiem, uz kuriem pēc likuma to nedrīkst darīt, Jums rakstiski tiesu izpildītājam par to ir jāpaziņo un jākomunicē ar viņu. Tiesu izpildītājs neredz parādnieka konta saturu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 30 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU