E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14457
Lasīšanai: 6 minūtes

Pārceļoties uz citu valsti, zūd tiesības saņemt uzturlīdzekļus no UGF

J
jautā:
15. maijā, 2018
Sanda Cilinska

Šobrīd UGF maksā bērnu tēva vietā uzturlīdzekļus. Kad ar bērniem pārcelsimies uz Norvēģiju, UGF pārtrauks maksāt uzturlīdzekļus. Ja bērnu tēvs turpina dzīvot Latvijā, bet mēs Norvēģijā, bērniem nav tiesību saņemt nekādu atbalstu no Latvijas (viens no vecākiem turpina dzīvot/strādāt Latvijā), ja tēvs arī tad neuzskata par savu pienākumu finansiāli atbalstīt savus bērnus? Tiesa šajā gadījumā nebūs kā variants, jo bērnu tēvs parūpēsies par to, ka oficiāli viņam nekā nav. Sanāk, ka, bērniem pārceļoties uz citu valsti, viņu tēvs mierīgu prātu turpina dzīvot, neuzskatot par pienākumu atbalstīt bērnus.

A
atbild:
16. maijā, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Uzturlīdzekļu izmaksa no valsts budžeta (Uzturlīdzekļu garantiju fonda) ir Latvijas valsts izveidots sociālais atbalsts vecākiem un aizbildņiem (iesniedzējiem) īstenot bērna aizgādību, ja viens vai abi vecāki nenodrošina uzturlīdzekļus sava bērna uzturam neatkarīgi no tā, kurā valstī dzīvo parādnieks. Taču atbilstoši Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma 10. panta pirmajai daļai viens no obligātiem priekšnoteikumiem, lai varētu saņemt uzturlīdzekļus no valsts, ir – iesniedzējam un bērnam ir jābūt deklarētai dzīvesvietai Latvijā. Šī likuma 14. panta pirmās daļas 12. punkts paredz izbeigt uzturlīdzekļu izmaksu, ja iesniedzējam un bērnam nav deklarētas dzīvesvietas Latvijā. Savukārt Iedzīvotāju reģistra likuma 15. panta otrā daļa noteic, ka personai, kurai ir Latvijas valstiskā piederība un kura ārpus Latvijas uzturas ilgāk par sešiem mēnešiem, ir pienākums paziņot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei savas jaunās dzīvesvietas adresi ārvalstīs.

Tas nozīmē, ka uzturlīdzekļus no fonda neizmaksā, ja iesniedzējs pārceļas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstī, kurā viņam ir tiesības iekļauties jaunās dzīvesvietas sociālā nodrošinājuma sistēmā atbilstoši tās regulējumam.  Vēršam uzmanību, ka Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma 17. panta pirmā daļa paredz personas, kura saņem uzturlīdzekļus no fonda, pienākumu informēt fonda administrāciju par apstākļiem, kas ietekmē viņas tiesības saņemt uzturlīdzekļus, ne vēlāk kā triju darba dienu laikā no šo apstākļu iestāšanās dienas, iesniedzot fonda administrācijai attiecīgu iesniegumu.

Vienlaikus jāuzsver, ka bērna tēva pienākums pašam nodrošināt uzturlīdzekļus sava bērna uzturam nemazinās, ja bērns pārceļas dzīvot uz citu valsti. Civillikuma 179. panta otrā daļa paredz: “Pienākums gādāt par bērna uzturēšanu neizbeidzas, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem.” Strīdus par uzturlīdzekļiem izšķir tiesa. Tiesas nolēmuma izpildi, ja parādnieks to labprātīgi nepilda, veic zvērināts tiesu izpildītājs. 

Lai gan jautājumā norādāt, ka parāda piedziņa, iespējams, nebūs rezultatīva un parādnieks varēs “mierīgu prātu” no pienākuma uzturēt bērnu izvairīties, uz šo situāciju var raudzīties arī citādi. Uzsākot uzturlīdzekļu parāda piespiedu piedziņu, uzturlīdzekļu parādnieka ienākumus un mantisko stāvokli pastāvīgi kontrolē zvērināts tiesu izpildītājs. Turklāt visa mūža garumā, jo uzturlīdzekļu parādam nav noilguma. Ja parādniekam par pienākumu uzturēt savu bērnu pievilcīgāka šķiet perspektīva visu dzīvi bēguļot no parādu piedzinējiem, viņam jāizvairās no oficiālu ienākumu saņemšanas, kas nozīmē arī to, ka persona netiek apdrošināta slimības gadījumam un vecumdienās pensija būs vēl mazāka nekā citiem, bet palīdzību no bērniem viņam nebūs tiesību prasīt. Parādniekam nekas nevar piederēt, jo īpašumu atsavinās. Tātad, pat ja parādniekam faktiski, bet ne juridiski pieder, piemēram, automašīna, viņš ir atkarīgs no citu personu labvēlības, lai varētu auto iegādāties, pārdot. Vēršam uzmanību, ka Latvijā pakāpeniski palielinās dažāda veida sankcijas pret uzturlīdzekļu parādniekiem, piemēram, to vidū ir liegums vadīt automašīnu un publiskošana uzturlīdzekļu parādnieku sarakstā. Uzturlīdzekļu parāds tiks piedzīts arī gadījumā, ja radīsies iespēja saņemt mantojumu. Parādniekam nav iespēju saņemt kredītu bankā, lai veiktu lielāku pirkumu vai uzsāktu uzņēmējdarbību. Arvien lielākā daļā sabiedrības šāds dzīvesveids un perspektīva tiek vērtēta kā nepieņemama un agrāk vai vēlāk parādniekam radīs jūtamas nepatīkamas sekas.

Ja uzskatāt, ka bērna tēvs ir pelnījis bargāku sodu, par izvairīšanos no bērnu uzturēšanas ir paredzēta kriminālatbildība. Krimināllikuma 170. pants nosaka, ka par izvairīšanos no tiesas nolēmuma vai kompetentas valsts institūcijas lēmuma pildīšanas, ar kuru uzlikts pienākums apgādāt savus bērnus un dot tiem uzturu, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Rakstisku iesniegumu ar lūgumu uzsākt izmeklēšanu par iespējamu izvairīšanos no uzturlīdzekļu maksāšanas var iesniegt klātienē jebkurā policijas iecirknī, portālā www.latvija.lv sadaļā "Iesniegums iestādei", nosūtīt pa pastu uz kādu no policijas struktūrvienībām (informācija par policijas struktūrvienībām pieejama portālā www.vp.gov.lv sadaļā "Kontakti"). Iesniegumā jānorāda detalizēta informācija par notikumu, kādā veidā aizskartas tiesības, cita informācija, kas var būt noderīga iespējamā nozieguma vai pārkāpuma atklāšanai, kā arī savi personas dati, adrese un kontakttālrunis.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU