Atvaļinājumu piešķir pēc grafika vai vienojoties

J
jautā:
14. maijā, 2018
Ilona

Labdien! Man ir jautājums par ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. 2017. gadā man bija pirmsdzemdību atvaļinājums. 2018. gada 16. maijā beidzas pēcdzemdību atvaļinājums. Bērna nāves dēļ man jāatgriežas darbā. Vēlos uzzināt, vai šogad man vēl būs pieejams ikgadējais apmaksātais atvaļinājums un cik ilgi?

A
atbild:
15. maijā, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darbiniekam atvaļinājumu vispārējā kārtībā piešķir saskaņā ar vienošanos vai atvaļinājuma grafiku.

Jūsu aprakstītajā situācijā ikgadējo atvaļinājumu, ja nav atvaļinājumu uzkrājumu par iepriekšējiem darba gadiem, piešķir, ievērojot Jūsu individuālo darba gadu.

Individuālais darba gads ir viena gada periods no darba līguma noslēgšanas dienas. Piemēram, ja darba līgums ir noslēgts 01.08.2009., tad individuālais darba gads ilgst līdz 31.07.2010. utt. secīgi pa gadiem.

Darba likuma 152. pants nosaka, ka laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ieskaita laiku, kad darbinieks bijis faktiski nodarbināts pie attiecīgā darba devēja, un laiku, kad darbinieks nav veicis darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, ieskaitot grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku. Tātad abi valsts apmaksātie atvaļinājumi dod Jums tiesības uz proporcionālām atvaļinājuma dienām.

Par atvaļinājuma piešķiršanas iespēju ir jāvēršas pie darba devēja, pārrunājot iespēju un rakstot iesniegumu.