Par dāvinājumu no vecākiem nodoklis nav jāmaksā, dāvinājums jādeklarē

J
jautā:
07. maijā, 2018
Kārlis

Labdien! Mana māte un tēvs man vēlas dāvināt naudu.
1. jautājums. No cik lielas dāvinātās summas (un vai vispār tai ir limits) man būtu jāmaksā nodoklis (un kāds)?
2. jautājums. Vai man kā bijušajai amatpersonai (pirms diviem gadiem) ir jāreģistrē šāds dāvinājums rakstiski?
3. jautājums. Ja šo dāvināto naudu es iztērēju pirms iedzīvotāju gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanas, vai man par to ir jāatskaitās nākamā gada deklarācijā? Piemēram, ja man tiek uzdāvināti 8000 eiro un es par tiem nopērku nekustamo īpašumu, vai man jādeklarē gan dāvinātā naudas summa, gan nekustamais īpašums?
Paldies jau iepriekš!

A
atbild:
08. maijā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls
  1. Vecāku dāvinājumi ar nodokli netiek aplikti.
  2. Pēc amata pienākumu pildīšanas vēl divus gadus amatpersonas deklarāciju iesniedz šādas amatpersonas – Valsts prezidents, Saeimas deputāts, Ministru prezidents, ministrs, parlamentārais sekretārs, pašvaldības domes priekšsēdētājs un pašvaldības izpilddirektors.
  3. Ja dāvana pārsniedz 4000 eiro gadā, dāvinājums kā neapliekams ienākums jānorāda gada ienākumu deklarācijā, kas jāiesniedz nākamajā gadā. Tas, ka iztērē dāvināto naudu, nenozīmē, ka ienākumi nav saņemti. Pirkumi nav jādeklarē. Nopērkot nekustamo īpašumu, to reģistrē zemesgrāmatā. Šī informācija ir pieejama kontroles institūcijām.