Izbraucot uz pastāvīgu dzīvi ārvalstī, valsts sociālo pabalstu izmaksu pārtrauc

J
jautā:
07. maijā, 2018
Vera

Man ir 3 bērni, 14, 10 un 3 gadus veci. Ja vīram vajadzēs braukt strādāt uz Baltkrieviju uz 1–2 gadiem un mēs ar bērniem arī dzīvosim to laiku tur, vai es saņemšu bērnu pabalstu?

Papildu informācija: vīrs brauc strādāt pēc savas iniciatīvas, es nestrādāšu.

A
atbild:
23. maijā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Rasma Kalniņa, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Ņemot vērā Jūsu papildus norādīto informāciju, kas bija nepieciešama atbildes sniegšanai, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Rasma Kalniņa skaidro:

“Šādā situācijā tiesības uz ģimenes pabalstiem ir nosakāmas saskaņā ar Valsts sociālo pabalstu likuma (turpmāk – Likums) un Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas līguma par sadarbību sociālās drošības jomā (turpmāk – Līgums) tiesību normām.

Saskaņā ar  Likuma 20. panta pirmās daļas 2. punktu, ja pabalsta saņēmējs vai bērns, par kuru tiek maksāts pabalsts, izbrauc no Latvijas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstī, tad valsts sociālo pabalstu izmaksu pārtrauc.

Savukārt Līguma 18. pants paredz, ka ģimenes pabalsti tiek piešķirti un izmaksāti saskaņā ar tās puses tiesību aktiem, kuras teritorijā ir bērnu dzīvesvieta.

Ņemot vērā to, ka persona norāda, ka Baltkrievijā viņa kopā ar visu ģimeni dzīvos 1–2 gadus, tad ir secināms, ka par viņas un bērnu pastāvīgās dzīvesvietas valsti šajā periodā būs uzskatāma Baltkrievija. Līdz ar to viņai nebūs tiesību turpināt saņemt Latvijas ģimenes pabalstus. Pirms izbraukšanas no Latvijas uz dzīvi Baltkrievijā personai par to ir jāinformē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA).

Saskaņā ar Līguma 18. pantu ģimenei ir tiesības pieprasīt ģimenes pabalstus Baltkrievijā atbilstoši šīs valsts tiesību aktos noteiktajam.

Pēc atgriešanās Latvijā ģimenei ir tiesības atkārtoti pieprasīt ģimenes pabalstus Latvijā, iesniedzot iesniegumu VSAA.”

Lai iegūtu precīzāku informāciju par savu situāciju, iesakām doties uz kādu no VSAA klientu apkalpošanas centriem.