TĒMA: Pensijas

Iemaksas 5% apmērā ir apdrošināšana tikai pensijai

J
jautā:
06. maijā, 2018
Anna

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 5%. Šīs iemaksas veicot pašnodarbinātās personas. Ko tas man dod, vai ir kādas sociālās garantijas? Vai uzkrājas pensiju fondā utt.?

A
atbild:
08. maijā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ar šo gadu valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 5% pensiju apdrošināšanai ir jāveic arī visiem tiem pašnodarbinātajiem, kuru ienākums mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru – no faktiskajiem ienākumiem. Ja pašnodarbinātā ienākums visa kalendāra gada laikā nesasniedz 50 eiro, tikai tad VSAOI 5% apmērā var nemaksāt.

Iemaksas 5% apmērā ir paredzētas tikai pensiju apdrošināšanai. Ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteiktais 5% maksājums pensijai vērsts uz personas sociālā nodrošinājuma uzlabošanu vecumdienās.

Saskaņā ar likumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra 5% iemaksas reģistrē maksātāja valsts pensiju apdrošināšanai. Šīs iemaksas neveido personas fondēto pensijas kapitālu.