E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14345
Lasīšanai: 4 minūtes
5
5

Līdz kādam vecumam ir jāmaksā uzturlīdzekļi pilngadīgam bērnam

J
jautā:
02. maijā, 2018
Viktorija

Labdien! Man ir divi bērni. Vienam bērnam ir 18 gadi, un viņš tātad ir pilngadīgs. Viņš šogad beidz vidusskolu un centīsies iestāties universitātē klātienes studijās. Līdz šim brīdim bērns dzīvoja (turpina dzīvot) ar mani un atrodas manā apgādībā, bet, tā kā attiecības nav tik labas, kā vēlētos, pilngadīgais bērns vēlas aiziet dzīvot pie savas vecmāmiņas, kur faktiski ir viņa deklarētā dzīvesvieta. Pilngadīgais bērns saņem no Uzturlīdzekļu garantiju fonda uzturlīdzekļus par tēvu. Mans jautājums ir sekojošs: ja bērns aizies no mātes dzīvot pēc savas deklarētās dzīvesvietas, viņam būs tiesības saņemt uzturlīdzekļus no abiem vecākiem, ja viņš iestāsies universitātē studēt klātienē? Ja jā, tad līdz kuram vecumam, līdz 21 gadam vai 24 gadiem?

A
atbild:
11. maijā, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Normatīvajos aktos nav noteikts precīzs bērna vecums, kuram iestājoties vecāku pienākums nodrošināt uzturlīdzekļus izbeidzas. Galvenais kritērijs, lemjot par pienākumu maksāt uzturlīdzekļus pilngadīgam bērnam, ir bērna spēja pašam par sevi gādāt. Civillikuma 179.  panta pirmā daļa nosaka: “Vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti [tātad uz abiem vecākiem] līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt.”

Likumdevējs nav precizējis, kā noteikt, vai bērns spēj pats par sevi gādāt. Taču Augstākās tiesas Senāts 2015. gada 7. janvāra spriedumā lietā Nr. SKC-1478/2015 secina: “Civillikuma 179. pants interpretējams tā, ka bērns, kurš mācās vidējās vai augstākās mācību iestādes dienas nodaļā un nav vecāks par 24 gadiem, ir uzskatāms par nespējīgu sevi apgādāt, līdz ar to vecākiem ir pienākums uzturēt bērnu.”

Lai palīdzētu bērniem, kuriem nav viena vai abu vecāku atbalsta, vismaz iegūt vidējo vai profesionālo izglītību, Uzturlīdzekļu garantiju fonda likums paredz izmaksāt valsts garantētos uzturlīdzekļus arī bērnam pēc pilngadības sasniegšanas, ar noteikumu, ka tas turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijas Republikā, bet ne ilgāk kā līdz 21 gada vecuma sasniegšanai. Turklāt, ja uzturlīdzekļus vismaz valstī noteiktajā apmērā (30% no minimālās mēneša algas jeb 129 eiro mēnesī 2018. gadā) nenodrošina neviens no vecākiem, bērnam ir tiesības tos saņemt gan tēva, gan mātes vietā.

Uzturlīdzekļi no fonda netiek izmaksāti, ja bērns turpina mācības augstskolā. Tādā gadījumā bērnam ir tiesības vērsties tiesā ar prasību par uzturlīdzekļu piedziņu savam uzturam līdz laikam, kamēr viņš turpina iegūt izglītību, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecumam.

Vienlaikus jāatzīmē, ka Augstākās tiesas Senāts ir paudis arī šādu atziņu: “Ja līdztekus studijām [..] bērns strādā un gūst ienākumus vai arī studijas pārtrauc, tad vecāks, kuram ir piespriests uzturlīdzekļu maksāšanas pienākums, mainoties apstākļiem, ir tiesīgs celt tiesā prasību par uzturlīdzekļu apmēra samazināšanu jeb atbrīvošanu no šā pienākuma.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 167 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU