AMATU KONKURSI
LASĪT VĒLĀK ( 3 )
E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14249
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Ģimene

Paternitātes pieņēmuma apstrīdēšanas iespējas

J
jautā:
12. aprīlī, 2018
lINDA pOGA

Dzīvoju Vācijā. Esmu oficiālā laulībā, kas slēgta Latvijā. Vācijā dzīvojam 7 gadus. Mums ir kopīga meita, dzimusi 7 mēnešus pēc oficiālās šķiršanās ar manu iepriekšējo vīru. Kad notika tiesa, viņa otrā pusīte bija stāvoklī, es arī no sava tagadējā vīra. Kad vajadzēja reģistrēt mūsu meitu, izrādījās, ka reģistrā kā meitas tēvs jāuzrāda iepriekšējais vīrs. Iesniedzu tiesā paternitātes apstrīdēšanu. Domāju, ka tas ir bez maksas, bet tiesa prasīja samaksu, tādu līdzekļu man toreiz nebija. Materiālu apsvērumu dēļ arī aizbraucām uz Vāciju. Ir pienācis laiks nokārtot beidzot šo lietu. Meita ir uzaugusi tikai ar savu īsto, bioloģisko tēvu, un mēs visi kopā dzīvojam Vācijā, pat mātes pasē visur ir ierakstīts mans tagadējais vīrs, manas meitas tētis. Vai paternitātes apstrīdēšanu es varu iesniegt Vācijā, ja dzimšanas apliecībā ierakstītais tēvs dzīvo Latvijā? Mums šeit ieteica – to var darīt, ja mēs varam dabūt 3 lieciniekus, kas var liecināt par to, ka mana meita ir tiešām radusies no mana tagadējā vīra. Bet problēma ir tā, ka visi liecinieki dzīvo Latvijā, ieskaitot manu bijušo vīru. Jautājums, vai vīrietis, kas ierakstīts manas meitas dzimšanas apliecībā kā bērna tēvs, var aiziet pie notāra un apstiprināt, ka viņš nav manas meitas bioloģiskais tēvs, ar visiem pierādījumiem? Vai notāram ir tiesības apliecināt tādu teksta saturu?

A
atbild:
16. aprīlī, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

LV portāla rīcībā nav informācijas par tiesisko regulējumu Vācijā, tāpēc sniedzam vispārīgu informāciju par paternitātes apstrīdēšanas kārtību Latvijā.

Civillikuma 146. pants noteic, ka par tēvu bērnam, kurš piedzimis sievietei laulības laikā vai ne vēlāk kā 306. dienā pēc tam, kad laulība izbeigusies ar laulības šķiršanu vai laulības atzīšanu par neesošu, uzskatāms bērna mātes vīrs (paternitātes pieņēmums). Civillikuma 148. pants paredz, ka paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt tiesā. Tātad šajā gadījumā ir jāsniedz prasība tiesā par paternitātes pieņēmuma apstrīdēšanu.

Apstrīdot paternitātes pieņēmumu, nedrīkst vilcināties, jo ir jāņem vērā, ka likumdevējs ir noteicis ne tikai personu loku, kas ir tiesīgs celta šāda veida prasību, bet arī ierobežojumu, cik ilgā laikā paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt.

Civillikuma 149. pants noteic, ka paternitātes pieņēmumu bērna mātes (bijušais) vīrs var apstrīdēt divu gadu laikā no dienas, kad uzzināja, ka bērns nav cēlies no viņa. Tādas pašas tiesības apstrīdēt paternitātes pieņēmumu ir arī bērna mātei – divu gadu laikā no dienas, kad viņa uzzināja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti. Ja kopš bērna dzimšanas ir pagājuši vairāk nekā divi gadi, apstāklis, ka nav notecējis likumā noteiktais divu gadu termiņš, ir jāpierāda. Visbiežāk šim nolūkam kalpo DNS ekspertīze. Divu gadu termiņu skaita no ekspertīzes rezultātu saņemšanas dienas.

Paternitātes pieņēmumu tiesā var apstrīdēt bērna bioloģiskais tēvs, ja bērna māte un bērna mātes vīrs dzīvojuši šķirti vismaz 306 dienas pirms bērna piedzimšanas. Taču šajā gadījumā likumā noteiktais termiņš ir nokavēts. Proti, atbilstoši Civillikuma 149. panta sestajai daļai bioloģiskais tēvs var apstrīdēt paternitātes pieņēmumu divu gadu laikā no bērna piedzimšanas.

Likums paredz arī iespēju, ka paternitātes pieņēmumu tiesā apstrīd pats bērns. Civillikuma 149. panta ceturtā daļa paredz, ka bērns pats var apstrīdēt paternitātes pieņēmumu divu gadu laikā pēc pilngadības sasniegšanas.

Jāuzsver, ka ierakstam par tēvu dzimšanas apliecībā ir tiesiska nozīme. Noilguma institūts civiltiesībās ir veidots ar mērķi novērst ilgstošu nenoteiktību mantiskajās attiecībās, radīt skaidrību par tiesībām un pienākumiem, kas varētu būt par strīda priekšmetu, bet ieinteresētā persona ilgstoši nav centusies panākt savu tiesību atzīšanu vai realizēšanu. Tāpēc šobrīd situāciju risināt varētu būt juridiski sarežģīti un ir vēlams konsultēties ar ģimenes tiesībās specializējušos advokātu, kas, iepazinies ar konkrētās lietas apstākļiem, varēs sniegt viedokli par iespējamo turpmāko rīcību.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU