E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14196
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Mājoklis
5
5

Kāda pamatojuma gadījumā var nojaukt daudzdzīvokļu ēku

J
jautā:
08. aprīlī, 2018
Jānis

Labdien! Jautājums saistībā ar novada domi un mani. Situācija – pieder dzīvoklis vienā no daudzdzīvokļu mājām. Vienlaikus domei pieder aptuveni 3/4 no dzīvokļiem. Bija ieradusies būvvalde apskatīt ēku. Un būvvalde nolēma pārtraukt ekspluatēt šo māju. Rezultātā cilvēki daļu dzīvokļu pārdeva vai uzdāvināja domei. Un, cik nopratu, dome vēlas nojaukt šo daudzdzīvokļu māju, jo tai pasliktinās tehniskais stāvoklis. Dome sazinājās ar mani un piedāvāja nopirkt no manis to dzīvokli, taču piedāvāja samērā zemu cenu, taču es vēlētos krietni vairāk. Ir zināms, ka dome vēl nav sazinājusies ar vēl dažiem dzīvokļu iemītniekiem. Kā rīkoties šādā situācijā? Uz kāda pamata viņi var nojaukt ēku, ja, piemēram, es nevēlos viņiem pārdot? Un kas notiek ar dzīvokļu fonda iekrājumiem, kas tika maksāti? Vai to sadala īpašniekiem?

A
atbild:
18. maijā, 2018
Ekonomikas ministrija
Evita Urpena, Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Ēkas īpašniekam ir pienākums ēku uzturēt tādā stāvoklī, lai tā būtu izmantojama dzīvošanai. Dzīvokļa īpašnieks var atteikties pārdot sev piederošo dzīvokļa īpašumu, jo viņam ir pilnīgas varas tiesības par sev piederošu lietu. Viens dzīvokļu īpašnieks (pat ja viņam pieder vairākums no dzīvokļiem, kā šajā gadījumā pašvaldībai) nevar pieņemt lēmumu par mājas nojaukšanu.

Dzīvokļa īpašniekam, kurš vēlas turpināt mājas ekspluatāciju, iesakām vienoties ar pārējiem dzīvokļu īpašniekiem par nepieciešamajiem uzturēšanas darbiem. Vienlaikus norādām, ka viens īpašnieks (arī gadījumā, ja citu dzīvokļu īpašnieki nepiekrīt) saskaņā ar Civillikumu arī var veikt attiecīgus remontdarbus ēkā, lai novērstu iemeslus, kādēļ ēkai ir noteikts ekspluatācijas aizliegums, un attiecīgi šos izdevumus pēc tam atprasīt no pārējiem dzīvokļu īpašniekiem. Piemēram, šajā konkrētajā gadījumā pašvaldība var veikt nepieciešamos remontdarbus ēkā, izdevumus sadalot uz visiem dzīvokļu īpašniekiem (Civillikuma 1068. pants).

Arī būvniecības regulējumā nav noteikts, ka visos gadījumos būves, kuru ekspluatācija kādu apstākļu dēļ vairs nav iespējama, būtu obligātā kārtībā jānojauc. Šis regulējums vērsts uz to, lai būvvaldes noteiktā laika periodā tiktu novērsta ēkas bīstamība sabiedrībai. Kādā veidā tiek novērsta bīstamība sabiedrībai, ir atkarīgs no būves īpašnieka lēmuma – būves nojaukšana, atjaunošana, pārbūve vai konservācija.

Runājot par uzkrājumiem, jāuzsver: ja dzīvokļa īpašnieks pārdod sev piederošu dzīvokļa īpašumu, tad ar uzkrājumu fonda līdzekļiem rīkojas dzīvokļu īpašnieku kopība, kurā ir arī dzīvokļa īpašnieks, kurš ir iegādājies attiecīgo dzīvokli. Savukārt, ja dzīvojamā māja tiek nojaukta, dzīvokļu īpašniekiem vajadzētu sadalīt kopīgi uzkrātos līdzekļus, jo naudas līdzekļi ir dzīvokļu īpašnieku maksājums nākotnē veicamajām pārvaldīšanas darbībām, kuras mājas nojaukšanas dēļ netiks īstenotas.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU