E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14191
Lasīšanai: 4 minūtes

Uzturlīdzekļu parādu iespējams piedzīt, arī dzīvojot ārvalstī

J
jautā:
07. aprīlī, 2018
Sintija

Labdien! Esmu šādā situācijā – manas meitas tēvs nav maksājis alimentus kopš 2012. gada. Man ir tiesas lēmums, kas nosaka, ka viņam ir jāmaksā. Pirmos pāris mēnešus viņš to arī darīja, bet tad mēs ar meitu pārcēlāmies uz dzīvi Anglijā un viņš pārstāja maksāt. Vai man ir iespējams ar šo tiesas spriedumu ko panākt tagad, pēc 7 gadiem, atrodoties Anglijā? Kāds ir process, ja es vēlos piespiest viņu maksāt uzturlīdzekļus bērnam? Liels paldies!

A
atbild:
10. aprīlī, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Civillikuma 179. pants noteic vecāku pienākumu samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa. Pienākums gādāt par bērna uzturēšanu neizbeidzas, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem. Tas nozīmē, ka pienākums uzturēt savu bērnu ir absolūts neatkarīgi no tā, kurā valstī bērns dzīvo un vai tiek īstenota saskarsme ar bērnu.

Ja bērna tēvs tiesas spriedumu nepilda un uzturlīdzekļus nemaksā, pa šiem gadiem ir uzkrājies ievērojams uzturlīdzekļu parāds.  Parastā kārtība, lai uzsāktu uzturlīdzekļu parāda piedziņu, ir šāda – vispirms jāvēršas tiesā, kurā tika izskatīta lieta par uzturlīdzekļu piedziņu, ar lūgumu izsniegt izpildu rakstu. To iespējams izdarīt, nosūtot iesniegumu uz attiecīgās tiesas elektronisko e-pasta adresi vai pa pastu, norādot informāciju par prasītāju un lietu, kā arī adresi, uz kuru nepieciešams nosūtīt izpildu dokumentu. Vēlams iepriekš sazināties ar konkrēto tiesu, lai precizētu izpildu dokumenta saņemšanas kārtību šādā gadījumā. Tiesu saraksts un kontaktinformācija ir pieejama Latvijas tiesu portāla www.tiesas.lv sadaļā “Tiesas” > “Tiesu saraksts”.

Pēc tam ar šo izpildu dokumentu jāvēršas pie zvērināta tiesu izpildītāja ar rakstveida pieteikumu uzsākt uzturlīdzekļu parāda piedziņu no parādnieka kustamās mantas, nekustamā īpašuma un ienākumiem Latvijā.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 549. panta otro daļu ar izpildu dokumentu jāvēršas pie tā tiesu izpildītāja, kura amata vietai noteiktajās robežās (iecirknī) atrodas parādnieka dzīvesvieta, mantas atrašanās vieta vai darbavieta. Tiesu izpildītāju adreses, tālruņa numurus un darba laiku var atrast Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes mājaslapā. Sadaļā “Veidlapas” ir iespējams lejuplādēt iesnieguma uzturlīdzekļu piedziņai paraugu. Ja dzīvojat ārzemēs, iesniegumu par parāda piedziņas uzsākšanu zvērinātam tiesu izpildītājam ar klāt pievienotu izpildu dokumentu var nosūtīt pa pastu kā ierakstītu vēstuli.

Gadījumā, ja tiesas nolēmumā noteiktais piedzenamo uzturlīdzekļu ikmēneša apmērs ir mazāks par šobrīd valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru (25% vai 30% no valstī noteiktās minimālās darba algas katram bērnam atkarībā no vecuma, kas attiecīgi 2018. gadā ir 107,50 eiro vai 129 eiro mēnesī), Jums ir tiesības vērsties tiesā atkārtoti ar prasību par uzturlīdzekļu apmēra palielināšanu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 68 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU