Kā kārtot īpašuma mantojuma lietas

J
jautā:
10. martā, 2018
Liene

Nesen nomira manas mātes brālēns, bērnu nav, dzīvoja viens. Palika māja un nedaudz zemes, kas, kā izrādās, pat nav ierakstītas zemesgrāmatā. Pirms tam īpašums piederēja viņa tēvam (no 1921. gada). Viņa māsa ir tuvākā dzīvā radiniece, kura vēlētos, lai īpašums paliek dzimtā, tāpēc ir lūgusi man uzņemties īpašuma kārtošanas lietas. Vēlētos uzzināt, ar ko sākt, ja īpašums pat nav zemesgrāmatā, kādi dokumenti jākārto un procedūras jāveic, ņemot vērā to, ka es esmu diezgan attāla radiniece – māsīcas meita.

A
atbild:
15. martā, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Lai jautājuma autorei būtu tiesisks pamats uzsākt citas personas (potenciālās mantinieces) uzdevumā kārtot mantojuma lietu, jautājuma autorei ir jāsaņem no šīs potenciālās mantinieces pilnvarojums (pilnvara). Mantojuma lietas kārto un pilnvaras apliecina zvērināti notāri. Mantojuma kārtošanai, jautājuma kontekstā, notāram būs jāiesniedz mantojuma atstājēja miršanas apliecība, mantojuma saņēmējas un mantojuma atstājēja radniecību apliecinoši dokumenti, kā arī nekustamā īpašuma īpašumtiesību apliecinošie dokumenti.