TĒMA: Nodokļi

Nodokli atmaksā, ja ir likumā noteiktie attaisnotie izdevumi

J
jautā:
07. martā, 2018
Madara

Vai no pensijas, kas pārsniedz 400 eiro apmēru, var atgūt pārmaksāto nodokli (izņemot čekus par ārstniecību un citas ar čekiem saistītas lietas)?

A
atbild:
08. martā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pensijai ir neapliekamais minimums – 250 eiro mēnesī. No pārsnieguma summas ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli – 20%. Ja pensija 400 eiro, nodokli ietur no 150 eiro.

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikts, kādos gadījumos ieturēto nodokli atmaksā. Tas ir, ja ir attaisnotie izdevumi – par ārstniecības pakalpojumiem, par izglītību, tostarp, ja ir apmaksāti ģimenes locekļu izdevumi. Šiem izdevumiem nepieciešami čeki. Taču, cik saprotams, šo izdevumu deklarēšana Jūs neinteresē.

Čekus nevajag, ja ir veiktas iemaksas privātajā pensiju fondā vai dzīvības apdrošināšanai ar līdzekļu uzkrāšanu. Šie dati ir Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā.

Ar nodokli apliekamā ienākuma daļu samazina tad, ja ir nodokļa papildu atvieglojumi, piemēram, par invaliditāti.

Ja ir apliekamie ienākumi, nodokli maksā visi. Tāpat vien, ja gada laikā  nav bijis likumā noteikto izdevumu (kuri ir definēti kā attaisnotie, tāpēc par tiem ir atgūstama daļa samaksātā nodokļa), ieturēto nodokli neatmaksā.

80 procenti iedzīvotāju ienākuma nodokļa nonāk pašvaldību budžetā un tiek izmantoti pašvaldību funkciju nodrošināšanai.