Mikrouzņēmuma darbinieks var izmantot paternitātes atvaļinājumu

J
jautā:
17. februārī, 2018
Jānis

Labdien! Vai 2018. gadā mikrouzņēmumā strādājošs tēvs pēc bērna piedzimšanas var ņemt 10 dienu paternitātes atvaļinājumu? Kādas pabalsta iespējas tiek piemērotas šajā gadījumā?

A
atbild:
22. februārī, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Kā mikrouzņēmuma darbinieks Jūs esat sociāli apdrošināta persona, darba ņēmējs. Darba likuma 155. pants  paredz bērna tēvam tiesības uz 10 kalendāra dienas ilgu paternitātes atvaļinājumu. Atvaļinājums bērna tēvam darba devējam uz iesnieguma pamata jāpiešķir pēc bērna piedzimšanas, bet ne vēlāk kā divu mēnešu laikā pēc bērna piedzimšanas.

Iesniegumam ir jāpievieno arī bērna dzimšanas apliecības kopija.

Darba devējs par paternitātes atvaļinājuma piešķiršanu izdod rīkojumu, kā arī šo informāciju iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID), un VSAA elektroniskā formātā to saņem no VID.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra par šīm atvaļinājuma dienām tēvam piešķir paternitātes pabalstu. VSAA Jums ir jāiesniedz tikai iesniegums paternitātes pabalsta piešķiršanai, to var izdarīt, izmantojot portāla “latvija.lv” pakalpojumu vai aizpildot standarta veidlapu (Iesniegums paternitātes pabalsta piešķiršanai/pārrēķinam), brīvā formā uzrakstītu pieprasījumu var iesniegt arī:

  • personīgi;
  • nosūtot pa pastu;
  • valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros, ar kuriem VSAA ir noslēgts līgums;
  • elektroniski, parakstot iesniegumu ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu.

Ar savu parakstu pabalsta pieprasītājs apliecina, ka iesniegumā sniegtā informācija ir patiesa.

Pabalstu piešķir 80% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Darba ņēmējam vidējo apdrošināšanas iemaksu algu paternitātes pabalstam aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā sākas atvaļinājums sakarā ar bērna piedzimšanu.