5% iemaksas pensiju apdrošināšanai neietekmē tiesības uz pabalstu

J
jautā:
03. februārī, 2018
Andris

Labdien! Šobrīd esmu bezdarbnieka statusā un saņemu bezdarbnieka pabalstu. Man piedāvā nelielus, neregulārus darbus kā pašnodarbinātai personai. Gūstot, piemēram, 100 EUR/mēnesī ienākumu, kopš 2018. gada 1. janvāra pašnodarbinātai personai ir pienākums maksāt 5% sociālās iemaksas. Vai pašnodarbinātajai personai, gūstot ienākumu 100 EUR/mēnesī un maksājot 5 EUR sociālās iemaksas, tiks saglabāts bezdarbnieka statuss un attiecīgi pabalsts, vai arī tas tiks anulēts? (Pie nosacījuma ka persona nestrādā citu algotu darbu.) Vai pašnodarbinātā sociālajām iemaksām, ja mēneša ienākums ir no 50 līdz 430 EUR mēnesī, ir kāds īpašs statuss attiecībā uz bezdarbnieka statusa saglabāšanu vai zaudēšanu?

A
atbild:
05. martā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 5% apmērā ir paredzētas tikai pensiju apdrošināšanai, un pašnodarbinātajam tās jāveic, ja ienākums mēnesī nesasniedz valstī noteiktās minimālās algas apmēru – 430 eiro, kad ir jāmaksā iemaksu pilnā likme (32,15%) vismaz no 430 eiro. Iemaksas tikai pensiju apdrošināšanai neietekmē tiesības uz bezdarbnieka statusu un pabalstu.

Bezdarbnieka pabalstu piešķir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, tāpēc konkrētāk par savām tiesībām varat uzzināt jebkurā VSAA nodaļā, kā arī rakstot uz aģentūras e-pastu: konsultacijas@vsaa.lv.

Bezdarbnieku statusā esot, jāzina arī pienākumi, jo, statusu zaudējot, zaudē arī pabalstu.

Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapā norādīts, ka  bezdarbnieka statusa zaudēšanas pamats ir:

  • darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusa iegūšana (t.sk. mikrouzņēmuma darbinieka) uz nenoteiktu laiku vai uz laiku, kas ilgāks par diviem mēnešiem, saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, izņemot iesaistīšanos aktīvajos nodarbinātības pasākumos;
  • vecuma, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, sasniegšana vai valsts vecuma pensijas piešķiršana (tai skaitā priekšlaicīgi);
  • nonākšana ieslodzījuma vietā (izņemot atklāto cietumu) vai ilgstošas sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas institūcijā, kurā pakalpojumus pilnībā finansē no valsts vai pašvaldības budžeta;
  • uzņemšana pamatizglītības vai vidējās izglītības programmā klātienē;
  • atteikšanās no piemērota darba piedāvājuma divas reizes;
  • bezdarbnieka pienākumu nepildīšana bez attaisnojoša iemesla;
  • nepatiesu ziņu sniegšana bezdarbnieka statusa iegūšanai un saglabāšanai;
  • pārcelšanās uz pastāvīgu dzīvi ārpus Eiropas Savienības, ja Latvijai saistošos starptautiskajos līgumos nav noteikts citādi;
  • 100 procentu darbspēju zaudējums;
  • atjaunošana darbā ar tiesas spriedumu vai tiesas apstiprinātu izlīgumu ar darba devēju;
  • bezdarbnieka nāve;
  • atteikšanās no bezdarbnieka statusa, iesniedzot attiecīgu paziņojumu NVA.

Lēmumu par bezdarbnieka statusa zaudēšanu pieņem NVA vienas darba dienas laikā pēc iepriekš minēto bezdarbnieka statusa zaudēšanas nosacījumu konstatēšanas. Šādā gadījumā persona zaudē bezdarbnieka statusu ar dienu, kad iestājies attiecīgais bezdarbnieka statusa zaudēšanas nosacījums.

Personai, kurai bezdarbnieka statusa zaudēšanas pamats ir bijis:

  • atteikšanās no piemērota darba piedāvājuma divas reizes,
  • bezdarbnieka pienākumu nepildīšana bez attaisnojoša iemesla,
  • nepatiesu ziņu sniegšana bezdarbnieka statusa iegūšanai un saglabāšanai vai atteikšanās no bezdarbnieka statusa, iesniedzot attiecīgu paziņojumu NVA,

ir tiesības bezdarbnieka statusu iegūt no jauna ne agrāk kā pēc trim mēnešiem no dienas, kad tika pieņemts lēmums par bezdarbnieka statusa zaudēšanu.