Maksātnespējas procesa uzsākšana

J
jautā:
11. janvārī, 2018
Harijs

Labdien! Ir sakrājušies lieli parādi kā privātpersonai. Kādas ir iespējas uzsākt maksātnespējas procesu?

A
atbild:
08. februārī, 2018
Laura Studente
LV portālam

Fiziskas personas maksātnespējas procesu var ierosināt tāda fiziska persona, kas pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs un kam ir finansiālas grūtības (Maksātnespējas likuma 127. pants). Kritēriji, lai personu uzskatītu par Latvijas nodokļu maksātāju, noteikti likuma "Par nodokļiem un nodevām" 14. panta 2. punktā.

Maksātnespējas likums precizē, ka fiziskās personas maksātnespējas procesu var ierosināt, ja pastāv kāda no šīm pazīmēm:

  • personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš, un parādsaistības kopā pārsniedz 5000 eiro;
  • sakarā ar pierādāmiem apstākļiem šai personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 eiro.

Pastāv vairāki ierobežojumi fiziskās personas maksātnespējas procesa piemērošanai un īstenošanai. Maksātnespējas likums nosaka, ka fiziskās personas maksātnespējas process nav piemērojams:

  • personai, kura pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir sniegusi apzināti nepatiesu informāciju saviem kreditoriem;
  • personai, kura ir izlietojusi piešķirto kredītu līgumā neparedzētiem mērķiem, un par to ir stājies spēkā nolēmums krimināllietā;
  • personai, kurai pēdējo 10 gadu laikā pirms šī fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir bijis pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process, kura ietvaros ir dzēstas saistības;
  • pēdējo piecu gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā ir stājies spēkā nolēmums krimināllietā, ar kuru konstatēts, ka parādnieks ir izvairījies no nodokļu samaksas.

Vairāk lasiet LV portāla skaidrojumā „Fiziskās personas maksātnespējas procesa uzsākšana”.