TĒMA: Pensijas

Priekšlaicīgi pensionēties var divu gadu laikā pirms pilnā pensijas vecuma

J
jautā:
14. decembrī, 2017
Ligita Karnupe

Labdien! Es gribētu zināt, ja mana pensionēšanās ir 2018. gada 12. aprīlī, vai es varētu pieteikties priekšlaicīgai pensijai divus mēnešus iepriekš? Paldies!

A
atbild:
18. decembrī, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Priekšlaicīgi pensionēties var divus gadus pirms īstā pensionēšanās vecuma. Tas nozīme, ka var pieprasīt pensiju priekšlaicīgi arī dažus mēnešus pirms likumā “Par valsts pensijām” noteiktā pilnā pensijas vecuma, ja ir radušies apstākļi, kas liek izdarīt šādu izvēli.

Lai varētu doties priekšlaicīgā pensijā, apdrošināšanas stāžam ir jābūt vismaz 30 gadi.

Nestrādājošām personām, kurām piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, izmaksā 50% no piešķirtā pensijas apmēra; personām, kurām ir piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, laikā, kad tās kļuvušas par obligāti sociāli apdrošināmajām personām (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem), vecuma pensiju priekšlaicīgi neizmaksā.

Vecuma pensija priekšlaicīgi tiek piešķirta uz mūžu, līdz ar to, sasniedzot īsto pensijas vecumu, vecuma pensija būs tā pati priekšlaicīgi piešķirtā vecuma pensija.