TĒMA: Nodokļi

Kompensācija par servitūta tiesībām ir ienākums, par kuru ir jāmaksā nodoklis

J
jautā:
22. novembrī, 2017
Miķelis

Labdien! Deviņdesmitajos gados kaimiņš uzcēla dzīvojamo māju pie mūsu zemesgabala robežas (neievērojot nosacījumu par 4 m attālumu no kaimiņu zemesgabala), tagad vēlas māju pārdod, līdz ar to viņam radās nepieciešamība sakārtot dokumentāciju. Vienojāmies, ka piekrītam apgrūtināt savu zemesgabalu, nostiprinot gaismas servitūta tiesības zemesgrāmatā par labu kaimiņa īpašumam, un saņemam par to kompensāciju 2500 EUR (katrs no 3 kopīpašniekam). Vai šis darījums ir apliekams ar nodokļiem? Ja jā, tad ar kādiem?

A
atbild:
05. janvārī, 2018
Valsts ieņēmumu dienests
Evita Teice-Mamaja, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste

Servitūts ir tāda tiesība uz svešu lietu, ar kuru īpašuma tiesība uz to ir lietošanas ziņā aprobežota kādai noteiktai personai vai noteiktam zemes gabalam par labu (Civillikuma 1130. pants). Tādējādi saņemtā kompensācija par servitūta tiesībām ir uzskatāma par fiziskās personas ienākumu, par kuru ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 23% apmērā. Saņemtais ienākums jādeklarē, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju D ar pielikumu D-1.