TĒMA: Tieslietas

No bērna nevar atteikties

J
jautā:
09. novembrī, 2017
Jurijs Tolocko

Sveiki! Ja es dzīvoju ārzemēs un bērns arī, bērns piedzimis ārzemēs, un vēlos atteikties no bērna, no dzimšanas apliecības, nu pilnībā no visa, kur man jāgriežas? Cik es saprotu, jāgriežas Latvijas vēstniecībā ar papīru, ka vēlos atteikties no bērna?

A
atbild:
10. novembrī, 2017
Edīte Brikmane
LV portāls

No bērniem tā vienkārši atteikties juridiski nav iespējams. Atbilstoši Latvijas Republikas Civillikumam līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās. Ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīga aizgādība turpinās. Bērna aprūpi un uzraudzību īsteno tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo.

Atbilstoši Civillikuma 198. pantam aizgādība izbeidzas tikai šādos gadījumos:

  • ar vecāku vai bērna nāvi;
  • kad pazudušais no vecākiem atzīts par mirušu;
  • kad bērnu adoptējusi trešā persona;
  • kad bērns sasniedzis pilngadību.

Tikai ar adopciju izbeidzas radniecības attiecības starp bērnu un viņa bioloģiskajiem vecākiem un viņu radiniekiem, kā arī savstarpējās personiskās un mantiskās tiesības un pienākumi.

Ja vēlmes atteikties no bērna pamatā ir fakts, ka ir nākusi klajā informācija, ka bērns ir cēlies no cita vīrieša, pastāv iespēja apstrīdēt paternitāti, ceļot prasību tiesā. Tā kā bērna dzimšana ir reģistrēta ārvalstī, paternitātes apstrīdēšana var notikt, ievērojot attiecīgās valsts normatīvo regulējumu.