E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 1278
Lasīšanai: 3 minūtes

Par darba samaksu pēc bērna kopšanas atvaļinājuma

J
jautā:
18. jūlijā, 2012
Kristīne

Man ir jautājums par darbinieka atgriešanos darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma. Darba devēja pienākums ir nodrošināt līdzvērtīgus apstākļus kā pirms bērna kopšanas atvaļinājuma. Kādā veidā tas attiecas uz algu? Ja iepriekš tika saņemta fiksētā alga un mainīgā daļa par padarīto, vai tagad darbiniekam atstāj tikai fiksēto un pēc tam, kad tiek izvērtēts padarītais, pievieno arī mainīgo daļu?

A
atbild:
27. jūlijā, 2012
Valsts darba inspekcija
Edgars Timpa, Darba tiesību nodaļas juriskonsults

Darba likuma 156.panta ceturtā daļā nosaka: „Darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, tiek saglabāts iepriekšējais darbs. Ja tas nav iespējams, darba devējs nodrošina līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu ar darbiniekam ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem.”

No iepriekš minētās Darba likuma tiesību normas faktiski izriet, ka darba devēja pienākums ir nodrošināt darbinieku, kurš atgriežas no bērna kopšanas atvaļinājuma, ar līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu un nodarbinātības noteikumiem.

Vienlaikus jāatzīmē: ja darba devējs pēc darbinieka atgriešanās darbā turpmāk objektīvu iemeslu dēļ nevar saglabāt iepriekšējo darbu vai nodrošināt ar iepriekš noteikto darba samaksu, tad darba devējam, ievērojot Darba likuma 97. un 98.panta nosacījumus, ir tiesības grozīt darba līgumu.

Savukārt, ja darbinieks nepiekrīt turpināt darbu saskaņā ar piedāvātajiem grozījumiem, tad darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu saskaņā ar Darba likuma 101.panta pirmo daļu, izmaksājot Darba likuma 112.pantā noteikto atlaišanas pabalstu. Līdz ar to no darbinieka izvēles ir atkarīgs – turpināt vai neturpināt darba tiesiskās attiecības saskaņā ar piedāvātajiem grozījumiem.

Ņemot vērā iepriekš minēto, Darba inspekcija norāda, ka konkrētajā gadījumā darba devējam ir pienākums nodrošināt darbinieku, kurš atgriežas no bērna kopšanas atvaļinājuma, ar darba līgumā (darba koplīgumā, darba kārtības noteikumos) noteikto darba samaksu. Ja darba devējs kaut kādu iemeslu dēļ nevar nodrošināt darbinieku ar darba līgumā noteikto darbu samaksu, tad saskaņā ar Darba likuma 97. un 98.pantu darba devējam pastāv iespēja vienoties ar darbinieku par darba līguma grozījumu veikšanu. Taču, kamēr puses vienojas par darba līguma nosacījumu grozīšanu, tikmēr darbiniekam saglabājas darba līgumā noteiktā darba samaksa.

Papildus informējam, ka saskaņā ar Darba likuma 109.panta pirmo daļu: „Darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti,– visā barošanas laikā, izņemot gadījumus, kas noteikti šā likuma 101.panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. un 10.punktā.”

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 30 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU