Kam jākopj teritorija, kuras nav zemes nomas līgumā

J
jautā:
06. septembrī, 2017
AIJA

Mūsu 3 daudzdzīvokļu mājas uzbūvētas padomju laikā uz Grebenščikova draudzes zemes, ir noslēgs zemes nomas līgums atbilstoši piesaistāmam zemes gabalam katrai daudzdzīvokļu mājai. Starp nomas teritoriju un Pērnavas ielu atrodas starpgabals ar pilsētas infrastruktūru un nav attiecināms uz mūsu nomas teritorijas platībām. Bet mums tiek uzspiesta apsaimniekošana gar šo ielu (ziemā tīrīšana utt.), kuras [maksājumus] iekasē no mums. Vai tiešām mums jākopj arī teritorijas, kuras nav mūsu nomas līgumā noteiktas, bet pieder šai pašai draudzei? Jau tā mēs šai draudzei maksājam zemes nomu 16,740 tūkstoši gadā par vienu Hruščova laika būvi, bet tās mums ir veselas 3.

A
atbild:
02. oktobrī, 2017
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Daudzdzīvokļu mājas īpašniekiem būtu pienākums uzturēt (apsaimniekot) zemes gabalu, kas noteikts kā ēkai funkcionāli nepieciešamais zemes gabals. No uzdotā jautājuma konteksta es saprotu, ka zemes nomas līgums jau ir noslēgts atbilstošā platībā un tas tiek apsaimniekots un maksāta nomas maksa. Attiecībā par jautājumā norādīto "starpgabalu" - ja tas nav vērtējams kā Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr. 146 (2015. gada 28. aprīlī) minētā pieguļošā teritorija, tad šā zemesgabala ("starpgabala") apsaimniekošanu/uzturēšanu ir jāveic zemes īpašniekam.