Ja nauda ieskaitīta nelaiķa kontā, jākārto mantojums

J
jautā:
23. augustā, 2017
Sabīne

Labdien! Radusies šāda situācija – man nomira mamma, no sava konta kļūdaini veicu hipotekārā kredīta maksājumu uz viņas kontu, kurš tika slēgts, saņēmu zvanu no bankas un šobrīd nekādi nevaru saņemt atpakaļ veikto maksājumu, jo jākārto mantojums, lai varētu saņemt atpakaļ kļūdaini veikto maksājumu. Vai tiešām, lai varētu saņemt šo maksājumu, man jākārto mantojuma lieta pie notāra? Ja tā tiešām ir, tad jautājums par izmaksām. Summa, kas tika kļūdaini pārskaitīta, ir 150 eiro, lai kārtotu mantojuma lietu pie notāra, kādas būs izmaksas , ja vēlos atpakaļ saņemt šos 150 eiro?

A
atbild:
08. septembrī, 2017
Latvijas notārs
Anta Maldupe-Krūmiņa, zvērināta notāre

No Jūsu aprakstītās situācijas saprotu, ka pārskaitījuma rezultātā naudas summa ir jau ieskaitīta Jūsu mātes kontā un banka konkrētajā gadījumā kļūdaini veikto maksājumu atpakaļ pārskaitīt nevar.

Lai mantotu Jūsu mātes atstāto mantu, kas ir ne tikai minētie naudas līdzekļi, bet gan visa mantojuma atstājējas atstātā kustamā un nekustamā manta (tostarp visas mantojuma atstājēja parādu saistības), Jums jāvēršas pie notāra un jākārto mantojuma lieta. Mantošanas iesniegumu sagatavos un visu nepieciešamo informāciju sniegs jebkurš notārs.

Zvērināta notāra atlīdzības takse tiek aprēķināta saskaņā ar MK noteikumiem Nr.737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību” un saskaņā ar minēto noteikumu 39.1. un 39.2. punktu. Jums, mantojuma atstājējas meitai, maksa par mantojuma apliecības saņemšanu tiks aprēķināta atkarībā no fakta, ir vai nav Jums bijusi kopīga dzīvesvieta ar mantojuma atstājēju, t.i.,

  • ja ir bijusi kopīga dzīvesvieta: 31,30 eiro, bet, ja mantojamās mantas vērtība (neizskaitot parādus) pārsniedz 11383 eiro, papildus noteiktajai taksei – 0,25% no mantojamās mantas vērtības, kas pārsniedz 11383 eiro;
  • ja nav bijusi kopīga dzīvesvieta: 46,95 eiro, bet, ja mantojamās mantas vērtība (neizskaitot parādus) pārsniedz 8537 eiro, papildus noteiktajai taksei – 0,5% no mantojamās mantas vērtības, kas pārsniedz 8537 eiro.

Par mantošanas iesnieguma sagatavošanu un apliecināšanu – 15,65 eiro, par publikāciju “Latvijas Vēstnesī” – 11,38 eiro.

Saskaņā ar minētajiem noteikumiem zvērinātam notāram atlīdzības taksei vēl jāpieskaita klāt:

  • atlīdzība par ieskatīšanos valsts informācijas sistēmās (piemēram, Iedzīvotāju reģistrā, Nederīgo dokumentu reģistrā) un ar to saistītie faktiskie izdevumi;
  • pievienotās vērtības nodoklis;
  • valsts nodeva;
  • kā arī nepieciešamības gadījumā pieprasījumi iestādēm, pasta izdevumi.