TĒMA: Mājoklis

Ja dzīvokļa īpašnieki vilcinās ar naudas atmaksu

J
jautā:
02. augustā, 2017
Inesis

Labdien! Daudzdzīvokļu mājai tecēja viena jumta daļa, nomainīju par savu naudu, jo dzīvoju augšējā stāvā un ūdens tecēja uz galvas, vārdu sakot avārijas situācija. Pirms tam mēģināju ar kaimiņiem vienoties par kopīgu naudas samešanu, bet neviens nebija ar mieru. Pēc pāris gadiem pienāca brīdis, kad visi kaimiņi nolēma, ka jāmaina jumts arī atlikušajai daļai, ņemot kredītu. Bija jāmaksā sava daļa arī man. Samaksāju, lai, ņemot mazu summu uz desmit gadiem, nebūtu jāmaksā vēl augsti bankas procenti. Vienlaicīgi kārtoju dokumentus tiesai, lai piedzītu no pārējiem kaimiņiem daļu par jumta remontu, par ko samaksāju tikai es pati. Apsaimniekotājs atrunāja no dokumentu sniegšanas tiesā, virzot jautājumu uz dzīvokļu īpašnieku sapulci, kurā ar balsu vairākumu nolēma, ka man atmaksās daļu no jumtā ieguldītā. Ar šādu lēmumu biju mierā, sāku gaidīt naudas atmaksu. Kopš lēmuma pieņemšanas ir pagājis gads, apsaimniekotājs sākotnēji prasīja, vai esmu ar mieru, ka naudas atmaksa notiek pa daļām, – piekritu. Tad prasīja naudas atmaksai valdes piekrišanu (tā gan piekrita, bet vai juridiski tas bija vajadzīgs, ja jau sapulcē nobalsoja, ka nauda jāatmaksā?). Tagad saka, ka nav skaidrs, kā tieši naudu atmaksāt – vai no uzkrājuma fonda vai pielikt papildu summu pie rēķina. Bet galvenais arguments – naudas nav. Kā šādā situācijā juridiski korekti lai rīkojas? Kā lai es dabūju atpakaļ savu naudu? Apsaimniekotājs ir ilggadējs uzņēmums šajā biznesā. Paldies par atbildi!

A
atbild:
08. augustā, 2017
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Pozitīvi vērtējams, ka šis jautājums ir izskatīts dzīvokļu īpašnieku sapulcē un ir nolemts, ka izdevumi jumta remontam ir pamatoti un tie ir jāapmaksā. Dzīvokļu īpašuma likuma 16. panta 1. daļa un 3. daļa nosaka, ka dzīvokļu īpašnieki ir tiesīgi izskatīt ikvienu jautājumu un dzīvokļu īpašnieku lēmums ir saistošs ikvienam. Attiecīgi ir jāraksta un jānosūta brīdinājums par naudas summas samaksu. Ja netiek veikti maksājumi, jāceļ tiesā prasība.