TĒMA: Tieslietas

Bērni un laulātais mantos vienādās daļās

J
jautā:
29. maijā, 2012
Jautājums

Labdien, man ir jautājums par mantojumu. Personai otrās laulības laikā ir uzdāvināts dzīvoklis. Personai no pirmās laulības ir divi bērni. Vai šīs personas nāves gadījumā šo dzīvokli mantos pārdzīvojušais laulātais vai bērni no pirmās laulības, vai visi kopā?

A
atbild:
30. maijā, 2012
Latvijas Notariāts
Ilona Ķibilde, zvērināta notāre

Likumiskās mantošanas pamatā ir mantojuma atstājēja un likumisko mantinieku tuvākās vai tālākās ģimenes vai radniecības attiecības pēc pamatprincipa, ka pirmām kārtām manto tuvākie. Likumiskās mantošanas pamatā nav mantojuma atstājēja un likumisko mantinieku personiskās attiecības. Mantinieki manto pēc likuma, kad nav mantojuma līguma vai testamenta vai kad tie nav spēkā.

Norādītajā situācijā mantinieki būs abi bērni un laulātais neatkarīgi no tā, kad un kā iegūts īpašums. Šajā gadījumā laulātais un divi bērni mantos vienādas īpašuma daļas, un laulātais nevarēs prasīt izdalīt pārdzīvojušā laulātā daļu šajā īpašumā. Ja palikušo bērnu skaits ir mazāks par četriem, tad laulātais saņem tādu pašu daļu kā katrs bērns; ja bērnu ir četri vai vairāk – ceturto daļu.

Papildu informāciju varat skatīt šajos normatīvajos aktos un LV portāla skaidrojumos: