Pabalsti vecākiem pēc bērna piedzimšanas

J
jautā:
13. februārī, 2017
Inese

Labdien! Esmu topošā māmiņa ar bezdarbnieka statusu. Dzīvoju jau ilgus gadus Rīgā, nodokļus maksāju un deklarēta arī šeit. Vēlos uzzināt, kas man pienākas, kādi pabalsti (no valsts, no Rīgas pilsētas domes) pēc dzemdībām, varbūt kādas atlaides vai arī vienkārši svarīga informācija.

A
atbild:
14. februārī, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Sievietei, kura nav sociāli apdrošināta, tas ir, nav darba ņēmēja vai pašnodarbinātā, kas veic sociālās iemaksas,  nav tiesību uz sociālās apdrošināšanas pabalstiem (maternitātes un vecāku).

Visi pārējie pabalsti būs.

  • Bērna piedzimšanas pabalsts ir 421,17 eiro. Šo pabalstu var pieprasīt no bērna astotās dzīvības dienas. Tas ir vienreizējs maksājums.
  • Bērna kopšanas pabalstu – 171 eiro mēnesī – maksā no bērna dzimšanas līdz bērna 1,5 gadu vecumam. Iesniegums bērna kopšanas pabalsta piešķiršanai ir jāiesniedz ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā no tiesību rašanās brīža. Lēmumu par pabalsta piešķiršanu pieņem mēneša laikā pēc tam, kad Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļa ir saņēmusi visus pabalsta piešķiršanai nepieciešamos dokumentus.
  • No pusotra gada līdz divu gadu vecumam tiek maksāts bērna kopšanas pabalsts 42,69 eiro mēnesī.
  • No bērna viena gada vecumam maksā ģimenes valsts pabalstu – mēnesī 11,38 eiro par pirmo bērnu.

Informāciju vecākiem par pabalstiem varat izlasīt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.

Savukārt Rīgas pašvaldība arī izmaksā vienreizēju pabalstu – 150 eiro – ģimenei saistībā ar bērna piedzimšanu.