DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

Baiba Braže: Latviju un Somiju vieno kopīga atbildība par drošību uz Eiropas ārējās robežas

2024. gada 13. jūnijā ārlietu ministre Baiba Braže darba vizītē tikās ar Somijas ārlietu ministri Elinu Valtonenu (Elina Valtonen) un Somijas parlamenta priekšsēdētāju Jusi Halla-aho (Jussi Halla-aho).

Ārlietu ministres pārrunāja Latvijas un Somijas divpusējās attiecības un reģionālās drošības jautājumus, un īpaši izcēla veiksmīgo sadarbību, stiprinot militārās industrijas kapacitāti, un bija vienisprātis, ka ir jāizmanto maksimālais potenciāls, lai to vēl vairāk attīstītu. Baiba Braže uzsvēra, ka šī brīža ģeopolitiskajā situācijā jāapvieno spēki, lai stiprinātu valstu un visa reģiona aizsardzības spējas, un šajā ziņā Latvija un Somija demonstrē lielisku piemēru. 

Ārlietu ministru Baiba Braže: “Somija ir sens mūsu draugs un sabiedrotais – mums ar Somiju ir vienota izpratne un redzējums par drošības jautājumiem, par atbalstu Ukrainai cīņā līdz tās uzvarai karā un par Ukrainas nākotni Eiropas Savienībā un NATO. Mēs vienlīdz nopietni attiecamies pret Krievijas izvērsto propagandu un izprotam potenciālās dezinformācijas sekas uz sabiedrības noturtētspēju, jo “pirmā kara fronte” ir mūsu galvās. Īpaši pašreizējā ģeopolitiskajā realitātē liela vērtība ir katrs sabiedrotais un līdzīgi domājošais, un ar Elinu Valtonenu atzinīgi novērtējām arvien ciešāko un vienoto sadarbību Ziemeļvalstu un Baltijas starpā, tajā skaitā, Ukrainai izšķirošos jautājumos.”

Pārrunājot aktuālo situāciju uz Latvijas un Somijas austrumu robežām, ministres bija vienisprātis, ka jāturpina kopīgais darbs, lai panāktu Eiropas Savienības līmeņa risinājumus cīņā pret migrācijas instrumentalizāciju. Ministres pārrunāja arī turpmāko atbalstu Ukrainai, t.sk. gatavojoties 9.–11. jūlijā gaidāmajam NATO samitam, Vašingtonā. Tāpat ministres uzsvēra saskaņotas rīcības nozīmi, pieņemot turpmākas jaunas ES sankcijas pret Krieviju, kā arī strādājot, lai novērstu esošo sankciju apiešanu un efektivizētu to ieviešu.

Sarunā ar Somijas parlamenta priekšsēdētāju J. Halla-aho Latvijas ārlietu ministre atzinīgi novērtēja Baltijas un Ziemeļvalstu (NB8) spēcīgo parlamentāro dimensiju un apliecināja Latvijas interesi padziļināt divpusējo parlamentāro sadarbību ar Somiju. Pārrunājot valsts aizsardzības un sabiedrības noturētspējas stiprināšanas jautājumus, B. Braže augstu novērtēja Somijas ilggadējo pieredzi visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas veidošanā, no kuras daudz mācīties un aizgūt var arī Latvija.

Darba vizītē B. Braže tikās ar Ziemeļu investīcijas bankas prezidentu Andrē Kūsveku (André Küüsvek). Ārlietu ministre uzsvēra, ka bankas reģionāla biroja atvēršana Rīgā sniegs jaunas iespējas finansējuma piesaistē Latvijas ekonomikai. Tāpat ministre atzinīgi novērtēja bankas centienus pārskatīt tās ilgtspējas politiku, lai bankas darbība labāk atbilstu mūsdienu ģeopolitiskajiem izaicinājumiem.

Vizītes laikā B. Braže piedalīsies Somijas prezidenta Aleksandra Stuba (Alexander Stubb) rīkotajā diskusijā Kultaranta talks. Kopā ar Polijas ārlietu ministru Radoslavu Sikorski (Radosław Sikorski) un Eiropas Komisijas starptautisko partnerību komisāri Jutu Urpilainenu (Jutta Urpilainen) ministre diskutēs par Eiropas ārējo attiecību nākotni. B. Braže aicinās stiprināt Eiropas aizsardzību un uzsvērs, ka ar dezinformāciju jācīnās globālā mērogā, tai skaitā, lai novērstu draudus Eiropas drošībai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI