DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Veselības ministrs vizītes laikā Ukrainā iepazīst veselības aprūpes organizēšanu kara apstākļos 

Publicitātes foto

Veselības ministrs Hosams Abu Meri šonedēļ darba vizītē apmeklēja Ukrainu, kur iepazinās ar veselības aprūpes organizēšanu kara apstākļos. Hosams Abu Meri tikās ar Augstākās Radas vicespīkeri Olenu Kondratjuku (Olena Kondratiuk), ar Ukrainas veselības ministru Viktoru Ļaško (Viktor Liashko), apmeklēja medicīnas iestādes Kijivā un Čerņihivā. Kopā ar ministru vizītē piedalījās arī Veselības ministrijas Nozares krīzes vadības nodaļas vadītājs Juris Raudovs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs un slimnīcas drošības konsultants.  

Latvijas un Ukrainas veselības ministri divpusējās tikšanās laikā parakstīja sadarbības līgumu par savstarpēju sadarbību dažādu iniciatīvu īstenošanā veselības aprūpes un sabiedrības veselības jomā.  

“Tā ir neatsverama pieredze redzēt savām acīm ikdienu kādā dzīvo un strādā ukraiņu tauta. Mēs pārliecinājāmies, ka mūsu sniegtā palīdzība dod rezultātus un ir ļoti nepieciešama. Atbalstīt Ukrainu ir mūsu pienākums un mēs to turpināsim līdz pat Ukrainas uzvarai. Vienlaikus, tā ir mūsu iespēja mācīties no Ukrainas pieredzes krīžu pārvaldībā un vadībā. Mums Latvijā šobrīd notiek darbs pie normatīvu aktualizēšanas attiecībā uz rīcību ārkārtas situācijās un valsts apdraudējuma gadījumā, tajā skaitā pie kritisko zāļu nodrošinājuma un militārās medicīnas attīstības, vizīte sniegusi neatsveramu ieskatu un izpratni, lai labāk sagatavotos ārkārtas situācijām,” uzsver veselības ministrs H. Abu Meri.  

Ukrainas veselības ministrs Viktoru Ļaško pauda pateicību un gandarījumu par palīdzību un “atbalsta pleca” sajūtu, tāpat Ukrainas veselības ministrs novērtēja Latvijas ārstniecības personu ieguldījumu Ukrainas medicīnas personāla apmācībā un vēlmi tās turpināt. 

Bērnu slimnīcas “Ohmatdyt” apmeklējuma laikā Ukrainas mediķi stāstīja par traumu specifiku, slimnīcā ārstējušies ap 1000 ievainoto bērnu, bet nepieciešamības gadījumā tika uzņemti arī ievainotie karavīri. Šobrīd slimnīcā ārstējas bērni ar onkoloģiskām saslimšanām. “Ohmandyt” ir viena no lielākajām bērnu slimnīcām Ukrainā, ar to sadarbojas Latvijas Bērnu fonds, organizējot bērniem rehabilitācijas nometnes Latvijā. Ukrainas Nacionālās zinātņu akadēmijas Traumatoloģijas un ortopēdijas institūta apmeklējuma laikā Ukrainas puse pauda vēlmi pēc rehabilitācijas programmas paplašināšanas. Latvijas puse saredz iespējas mācīties no ukraiņu ārstiem.  

“Ukrainas veselības ministra, ārstu, māsu un ārstniecības atbalsta personāla izturība un drosme ir apbrīnojama. Mums ir jāveido ciešāka sadarbība ar personālu ārstniecības zināšanu apmaiņā, mēs viens no otra varam daudz mācīties. Tikko esam palielinājuši rehabilitācijas iespējas, lai varētu uzņemt vairāk Ukrainas karavīru, tāpat arī gatavojam tehnisko medicīnisko nodrošinājumu, kas jau tuvākajā laikā sasniegs Ukrainas slimnīcas. Mēs turpināsim atbalstīt Ukrainu tās cīņā pret agresoru un darīsim to līdz uzvarai,” atbalstu ārstniecības personām pauda H. Abu Meri. 

Vizītes laikā RAKUS pārstāvji konceptuāli vienojās ar Čerņihivas reģiona slimnīcu par sadarbību gan ārkārtas situāciju gatavības pieredzes pārnesē, gan zināšanu apmaiņā. N. Staņēvičs apliecināja, ka Latvija turpinās uzņemt ukraiņu karavīrus, kam nepieciešama ārstēšana un rehabilitācija. “Mums bija iespēja redzēt, kā strādā Ukrainas slimnīcas, to gatavību un arī vajadzības kara apstākļos. Ceru, ka to nekad nevienam nevajadzēs piedzīvot, tomēr mums jābūt gataviem krīzes situācijām. Mūsu slimnīcu izturības stiprināšana un gatavība ārkārtas situācijām ir liels, atbildīgs un sarežģīts uzdevums, ko mēs varam realizēt tikai mērķtiecīgi ieguldot kritiskajā infrastruktūrā un izmantojot Ukrainas slimnīcu zināšanas un pieredzi,” komentēja RAKUS valdes priekšsēdētājs N. Staņēvičs.  

H. Abu Meri Ukrainā tikās arī ar Latvijā rehabilitāciju saņēmušajiem Ukrainas aizstāvjiem, kā arī medicīnas studentiem no A. Bogomoļeca Nacionālās medicīnas universitātes, ar ko sadarbojas Rīgas Stradiņa universitāte. 

Jau esam ziņojuši, ka Latvijas veselības nozare ir ziedojusi Ukrainai neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta automašīnas, medicīniskās ierīces, zāles u.c. Šobrīd ir apkopotas slimnīcu iespējas ziedot aprīkojumu Čerņihivas bērnu slimnīcai (plaušu ventilatori, dialīzes aparāti, pacientu monitori, ultrasonogrāfijas aprāti u. c.), ko tuvākajā laikā nogādās Ukrainā. Latvija turpina nodrošināt ārstēšanas un rehabilitācijas pakalpojumus cietušajiem Ukrainas karavīriem un ir palielinājusi pakalpojumu apjomu. 2023. gadā Latvija uzņēma 270 Ukrainas militārpersonas, šogad jau 116. Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari” nodrošina Ukrainas ārstniecības personu apmācību par rehabilitācijas programmām pacientiem pēc ekstremitāšu amputācijām. 

Latvijas līdzšinējā iesaiste Ukrainas rekonstrukcijā balstīta uz valdībā apstiprināto Ārlietu ministrijas informatīvo ziņojumu “Latvijas iesaiste Ukrainas rekonstrukcijā”, kas noteica, ka Latvija prioritāri iesaistīsies Čerņihivas apgabala rekonstrukcijā, kā arī Ārlietu ministrijas informatīvo ziņojumu “Par Latvijas iesaisti Ukrainas, jo īpaši Čerņihivas apgabala, rekonstrukcijā”. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI